Facebook Google+ Twitter

Niezwykły pierścień gwiazdy Fomalhaut

Obserwatorium ALMA przedstawia gwiazdę Fomalhaut w otoczeniu pierścienia kosmicznego pyłu. Po raz pierwszy w tak wysokiej rozdzielczości.

Fomalhaut (Ryba Południowa) w otoczeniu pierścienia kosmicznego gruzu. potw1721a / Fot. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/L. Matrà/M. A. MacGregorFomalhaut jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Położona w odległości około 25 lat świetlnych znajduje się stosunkowo blisko nas i można podziwiać ją jasno lśniącą w konstelacji Ryby Południowej (Piscis Austrinus). Obraz uzyskany przez obserwatorium ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) ukazuje gwiazdę (środek zdjęcia) otoczoną pierścieniem pyłowych pozostałości. To pierwszy raz kiedy uchwycono tą scenę w tak wysokiej rozdzielczości na falach milimetrowych.

Dysk Fomalhaut składa się z mieszaniny kosmicznego gruzu i gazu kometarnego, który występuje w systemie tej gwiazdy za sprawą egzokomet spadających na nią i rozbijających się o siebie. To burzliwe środowisko przypomina wczesny okres w naszym Układzie Słonecznym znany jako Wielkie Bombardowanie, które miało miejsce około czterech miliardów lat temu. W tym czasie ogromne ilości skalistych obiektów gnały do ​​wnętrza Układu Słonecznego i zderzały się z młodymi planetami typu ziemskiego, w tym z Ziemią, tworząc niezliczone ilości kratery uderzeniowe. Wiele z nich pozostaje widocznych na powierzchniach takich planet jak Merkury i Mars .

Wiadomo, że Fomalhaut jest otoczony kilkoma dyskami gruzów - ten prezentowany na fotografii ALMA jest najbardziej oddalonym. Pierścień znajduje się około 20 miliardów kilometrów od centralnej gwiazdy, a jego szerokość szacuje się na około 2 miliardów kilometrów. Taki względnie wąski, niewspółśrodkowy dysk może być utworzony tylko pod grawitacyjnym wpływem planet danego systemu, podobnie jak swój wpływ wywarł Jowisz na nasz pas planetoid. W 2008 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a odkrył słynną egzoplanetę Fomalhaut b (nie jest widoczna na tym obrazie) orbitującą w tej samej płaszczyźnie co pyłowo-lodowy pas wokół gwiazdy.


źródło: ESO

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.