Facebook Google+ Twitter

Niezwykły pokaz mody

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-25 13:19

17 czerwca, w klubie Wypieki Kultury odbył się niezwykły pokaz mody pt. "Inny wymiar", którego modelkami były Panie z niepełnosprawnościami. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

Organizatorom przedsięwzięcia zależało na pokazaniu, że osoby z niepełnosprawnościami mają dokładnie taką samą potrzebę czuć się atrakcyjnymi i modnymi, jak osoby pełnosprawne. W pokazie wzięły udział uczestniczki placówek rehabilitacyjnych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi oraz współzałożycielka i modelka agencji Equal Models, Sylwia Gajewska. Ważnymi partnerami imprezy były Wypieki Kultury, centrum kulturalno-konferencyjne działające na warszawskiej Pradze Północ oraz Studio Sztuki, szkoła projektowania mody, charakteryzacji i wizażu z 20-letnią tradycją, której studentki przygotowały stylizacje dla uczestniczek.

Pokaz miał oprawę muzyczną z występami na żywo, a do jego organizacji przyczyniło się także kilku sponsorów. Na pokaz przybyło wielu gości: przedstawicieli instytucji rządowych, mediów, organizacji pozarządowych, ale także wiele osób prywatnych, które zainteresowały się tym niezwykłym wydarzeniem. Pokaz poprowadziła Ilona Felicjańska, dla której spotkanie z niepełnosprawnymi modelkami było, jak sama stwierdziła, niezwykłym doświadczeniem.

Większość uczestniczek pokazu to Panie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Ten rodzaj niepełnosprawności jest w Polsce nadal, choć już w mniejszym stopniu, niż jeszcze kilka lat temu, obarczony wieloma stereotypami i mitami. Trudno się dziwić: ok. 30% Polaków nigdy nie miało styczności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i niewiele wie o ich rzeczywistych predyspozycjach, uzdolnieniach i potrzebach. Jak mówi Katarzyna Wilczyńska ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, wielu z nas postrzega te osoby jako ludzi niezdolnych do samodzielnego działania, podejmowania decyzji, czy w ogóle udziału w życiu społecznym. Organizacje pozarządowe działające na rzecz tej grupy osób podejmują liczne działania, by zmienić społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wiele można tutaj zdziałać poprzez wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, których celem jest m.in. społeczna integracja.

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi prowadzi terapię i rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną w pięciu ośrodkach. Uczestnicy otrzymują zróżnicowane wsparcie, biorą udział w zajęciach artystycznych, komputerowych, doskonalą sprawności i kompetencje służące samodzielnemu i niezależnemu życiu, a także nabywają nowych umiejętności na szkoleniach i kursach zawodowych. Wielu z nich zdobywa zatrudnienie. Niezwykle istotnymi celami tego procesu są poczucie własnej wartości i wiara we własne możliwości i potencjał. „Nie tylko jednak standardowe zajęcia mają temu służyć” – mówi Katarzyna Wilczyńska. „Uczestnicy biorą także udział w projektach i wydarzeniach, dzięki którym mogą pokazać swoje predyspozycje i realizować pasje. Mogą to robić odwiedzając i pomagając seniorom, biorąc udział w konkursie kulinarnym, czy właśnie poprzez występ w pokazie mody” - dodaje.
(Beata Kenig)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.