Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4864 miejsce

Nigdy ich nie zapomnimy. Salony gier i hity z lat '80

Gry wideo z lat osiemdziesiątych należą dziś do klasyki. Grafika tamtych czasów była prosta i dwuwymiarowa, ale poszczególne pozycje pojawiające się na rynku były ciekawe i bardzo „grywalne”.

W przeciwieństwie do czasów obecnych, konsole tamtych lat (na przykład Atari 2600, NES) nie mogły zachować stanu gry. Nie wymagały też skomplikowanych ruchów i akcji. Jakiekolwiek poddawanie ich krytyce ze względu na stan techniczny nie miałoby sensu. Były one hitami salonów gier i gracze z tamtego okresu znają je dobrze. Zwłaszcza takie tytuły jak Pacman, Centipede, Donkey Kong i Space Invaders. Spójrzmy na niektóre z tych interesujących pozycji.

donkey kong / Fot. nieznanyDonkey Kong, którego wydawcą jest Nintendo, pojawił się pierwszy raz w roku 1981. Za tamtych czasów nikt nie bał się pokazywać dużych pikseli, a cała gra pod względem złożoności była mniej skomplikowana, aniżeli dzisiejsze reklamy flash pojawiające się na stronach. Cel gry był prosty: ocalenie dziewczyny Mario przed przerażającym gorylem, który ją więził. Czynnościami wykonywanymi w grze były: skakanie nad beczkami, wspinanie się po drabinach i kucanie przed pociskami, by w końcu wdrapać się na samą górę ekranu. Popularność gry doprowadziła do wydania kolejnych jej wersji.

Hitem lat osiemdziesiątych był Pacman. Gra ta polegała na poruszaniu się w labiryncie i zjadaniu kulek, unikając jednocześnie podążających za graczem duchów. Możliwe było również jedzenie większych kul, by czasowo przekształcić duchy na niebieskie i próbować łapać je dla dodatkowych punktów. Pacman to najbardziej pamiętna gra wczesnych lat osiemdziesiątych. Zapewniała dużą frajdę dzięki grywalności, płynności animacji i pomysłowi oczyszczania całej planszy. Po niej powstawały jej odmiany, takie jak Ms Pacman (panna Pacman), Junior Pacman, Super Pacman i Pacman World.

space invaders / Fot. nieznanySpace Invaders, czyli gwiezdni najeźdźcy byli jedną z najpopularniejszych gier "strzelanek" tamtych lat. Celem była obrona Ziemi przez kosmitami. Gracz strzelał do nich za pomocą swojego statku. Jedynymi elementami chroniącymi były małe bariery, za którymi można się było schować. Reszta zależała od dobrych uników na lewo i na prawo. Innymi bardzo popularnymi strzelankami w tamtym okresie były: Galaga, Galaxian i Gyruss.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Aż się łezka w oku kręci... Pamiętam, że pierwsza moja gra to było coś o nurku który pływał między pomieszczeniami, na zasadzie labiryntu, jeszcze na ZX Sprectrum :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.