Facebook Google+ Twitter

Nigdy więcej

Obchodzimy dziś uchwalony rezolucją ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Mija kolejna rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. W telewizji i radiu oficjalne państwowe uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia II wojny światowej.
W Olsztyńskiej bibliotece multimedialnej Planeta 11 odbył się konkurs plastyczny na plakat Holocaust – nigdy więcej oraz wykład dr. Sławomira Buryły.

Podobnych inicjatyw edukacyjnych w polskich bibliotekach i młodzieżowych świetlicach było dziś wiele. Jednak nadal brakuje w Polsce organizacji na miarę Anne Frank Trust UK. Brytyjskie stowarzyszenie, partner holenderskiego Anne Frank House, wozi wystawę Anne Frank Plus You po całych Wyspach. Dociera do dużych metropolii i małych miejscowości. Przez cały rok organizuje programy, warsztaty i konkursy, szkoli i edukuje wolontariuszy. Przekazanie doświadczeń Holocaustu w sposób żywy, przemawiający do wrażliwości współczesnych nastolatków jest w Wielkiej Brytanii na równi ważne co państwowe obchody i akademicka debata w prasie.

Bo Holocaust to nie nudna lekcja historii, ale pretekst do refleksji o tolerancji. Problem rasizmu i ksenofobii nie odszedł na śmietnik historii wraz z zakończeniem II wojny. Przypomina o tym niezwykle sugestywny dokument, element ekspozycji. W telegraficznym skrócie migają obrazy konfliktów zbrojnych, ludobójstwa, wojen domowych mających miejsce tylko w ostatnim 60-leciu. Zaraz po tym, kiedy to ludzkość powiedziała "nigdy więcej".

Odwołanie się do wyobraźni dzieci i młodzieży jest priorytetowe, bo to one już wkrótce będą decydentami i obywatelami coraz bardziej globalnego, wieloetnicznego i wielokulturowego świata.
Do opowiedzenia doświadczeń największej zbrodni przeciwko ludzkości, brytyjskie stowarzyszenie wykorzystuje siłę i popularność dziennika i życia Anny Frank, ikony walki z uprzedzeniami i dyskryminacją.

W replice naturalnej wielkości pokoju Anny, z fotografiami i pocztówkami na ścianie, ot typowym pokoju nastolatki, sączy się nagranie audio dziennika, czytane żywym dziewczęcym głosem. Z narratorką, bystrą i radosną nastolatką, która jak przygodę traktuje początkowe ukrywanie się przed nazistami w amsterdamskiej oficynie, bez trudu utożsamia się przedstawiciel najmłodszego pokolenia.

Poza częścią historyczną jest też współczesna. Kolorowe panele przedstawiają krótkie filmy dzieci i nastolatków z rożnych krajów i kultur, którzy swoimi słowami wyjaśniają, czym jest rasizm, konflikt, wolność i moralny wybór. Dzielą się osobistym doświadczeniem na temat tolerancji i poszanowania inności.

Bogata, kolorowa oprawa audio-wizualna żywo przemawia do wyobraźni młodego widza.
Brytyjczycy wiedzą, że to od edukacji najmłodszych zależy sprostanie wyzwaniom, przed
jakimi stoi wielokulturowe i etnicznie zróżnicowane społeczeństwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.