Facebook Google+ Twitter

Nigeria: Kolejny atak piratów. Są zabici i uprowadzeni

Statek firmy serwisującej ropę został zaatakowany przez uzbrojonych bandytów. Straciliśmy dwóch naszych, a czterech emigrantów uprowadzono - powiedział agencji Reuters komandor i rzecznik nigeryjskiej marynarki Kabir Aliyu.

Atak nastąpił w sobotę na południowo-wschodnich wodach Niger Delta u wybrzeży Afryki Zachodniej. Śmierć poniosło dwóch nigeryjskich strażników morskich, a wśród uprowadzonych osób są obywatele Malezji i Iranu. Nigeryjski rzecznik sugeruje, że porwanymi mogą okazać się również obywatele Tajlandii i Malezji, choć szczegółowe informacje wciąż nie są znane.

Piractwo i porwania w tym rejonie są powszechne. Nigeryjscy piraci zazwyczaj uwalniają porwanych członków załogi po tym, jak dokonają właściwego im splądrowania ładunku, a zagrabionych rzeczy nie przeznaczają na okup.

Rozwój morskiej przestępczości zorganizowanej od lat niepokoi międzynarodową opinię publiczną.

W 2011 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon wystosował apel nakłaniający do wspólnej inicjatywy w walce ze zjawiskiem piractwa. Ataki piratów na wodach morskich Afryki Zachodniej, jak informuje Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych (PCSA), odbijają się na handlu całej społeczności międzynarodowej prowadząc do wzrostu jego kosztów.

"Należy zintensyfikować współpracę z Europą i podjąć wspólne działania w regionie" - zaznaczył sekretarz ONZ.


rat/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.