Facebook Google+ Twitter

Nigeria. Nie ma epidemii tajemniczej choroby Ondox. WHO twierdzi, że ofiary zatruły się pestycydami

Eksperci wykluczyli chorobę zakaźną, jako przyczynę tajemniczych zgonów w nigeryjskim stanie Ondo. Prawdopodobnie miało miejsce zatrucie pestycydami i było jedyną przyczyną 18 przypadków śmierci, które pochopnie rozpoznano jako epidemię.

Flaga Nigerii. / Fot. wikipediaŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) oznajmiła, że zatrucie pestycydami było prawdopodobną przyczyną tajemniczych zgonów u co najmniej 18 osób, w południowo-zachodniej Nigerii. Zatem brak potwierdzenia dla doniesień medialnych o pokłosiu epidemii Ondox, jaka miała wystąpić na terenie afrykańskiego kraju. Komunikowano, że zarażenie tą chorobą skutkuje śmiercią w ciągu 24 godzin. Badania laboratoryjne wykluczyły też wirusa Ebola.

"Aktualne hipotezy podają herbicydy za przyczynę zdarzenia" - Business Insider cytuje tweeta zamieszczonego przez Gregory'ego Hartla, rzecznika WHO. "Badania jakie wykonano do tej pory, nie potwierdzają wirusowej i bakteryjnej infekcji."

Pierwsze ofiary z objawami chorobowymi odnotowano na początku ubiegłego tygodnia w stanie Ondo. Rzecznik stanu Kayode Akinmade określił przypadki nazwą "tajemniczej choroby", czym wywołał strach przed kolejną epidemią w regionie dotkniętym przez wirusa Ebola. Równie impulsywnie zareagowały światowe media rozpisując się o nowej chorobie, która błyskawicznie zabija zarażonych Ondox.

Objawami jakie stwierdzono u ofiar, były bóle głowy, utrata masy ciała, zaburzenia widzenia i utrata przytomności. Wszyscy zmarli w dniu zachorowania. Przypadki miały miejsce w miejscowości Ode-Irele, w południowo-zachodnim stanie Ondo.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia stanu Ondo, Dayo Adeyanju  powiedział w sobotę, że stwierdzono dalsze 23 przypadki zachorowań. Eksperci zapewniają, że choroba nie jest zaraźliwa.


źródło: Business Insider

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.