Facebook Google+ Twitter

NIK: Arabski był koordynatorem lotu do Smoleńska

NIK skontrolował organizację lotów polskich VIP-ów w latach 2005-2010. Wynika z niej, że Kancelaria Premiera była ich koordynatorem, również w przypadku lotów prezydenta, w tym do Smoleńska. Szef Kancelarii Premiera, Tomasz Arabski, bezpodstawnie odmówił też prezydentowi Kaczyńskiemu przelotu do Brukseli w 2008 r.

 / Fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja CC 3.0Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski twierdził dotychczas, że nie koordynował lotu prezydenta Kaczyńskiego do Smoleńska. W wyjaśnieniach przesłanych NIK stwierdził, że organizował wyłącznie lot premiera. W związku z tym NIK postanowił zbadać też inne przeloty VIP-ów, obejmujące lata 2005-2010.

Ustalenia raportu NIK, do których dotarli reporterzy rp.pl, nie pozostawiają watpliwości. Koordynatorem lotu prezydenta Kaczyńskiego do Smoleńska była Kancelaria Premiera. Potwierdzeniem tego jest m.in. głośna sprawa lotu Lecha Kaczyńskiego na unijny szczyt do Brukseli w październiku 2008 r.

Prezydentowi Kaczyńskiemu odmówiono wówczas lotu rządowymi samolotami Tu-154M i Jak-40. Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski twierdził, że są one potrzebne do obsługi lotu premiera. Lech Kaczyński poleciał wówczas wyczarterowanym od LOT-u Boeingiem 737 (za 160 tys. zł). NIK stwierdził, że 36. specpułk miał wtedy do dyspozycji dwa "wolne" jaki-40, a odmowną decyzję ich udostępnienia podjął Tomasz Arabski.

Przewóz VIP-ów reguluje instrukcja lotów o statusie HEAD, a taki mają loty głowy państwa oraz porozumienie z 2004 r. między instytucjami uprawnionymi do korzystania z lotnictwa 36. specpułku. W świetle tych dokumentów Tomasz Arabski bezpodstawnie odmówił prezydentowi Kaczyńskiemu lotu do Brukseli. Świadczy to też o tym, że Kancelaria Premiera musiała brać udział jako koordynator w organizacji lotu prezydenta do Smoleńska.

NIK stwierdził też w raporcie, że nagminną praktyką Kancelarii Premiera było zbyt późne składanie zamówień na VIP-owskie loty oraz dostarczanie 36. specpułkowi niekompletnej dokumentacji, co komplikowało przygotowanie lotów. W najbliższym czasie z raportem NIK ma się zapoznać prokuratura, która bada odpowiedzialność urzędników państwowych za przygotowanie lotu prezydenta Kaczyńskiego do Smoleńska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Panie Witek; Jesteś pan chyba mocno chory bo Ci co rządzili w PRLu to teraz mają około100 lat ,obecni rządzący to wszystko prawie o połowę młodsi lub więcej.Pan jesteś zazdrosny bo prawdopodobnie jesteś pan tym nieudacznikiem i porówuje wszystkich według siebie , dobrego samopoczucia życzy panu pana przeciwnik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy Konopka Wczoraj 17:18
" Nie ma sensu" obwijać w bawełnę" należy powiedzieć prawdę:Arabski był koordynatorem katastrofy samolotu".

Po co się ograniczać? Napiszmy od razu, że to twórca niemiecko-rosyjskiego kondominium i członek Al-Kaidy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek
 • Jacek
 • 02.02.2012 16:31

@ Panie Kraszewski a pan co skończył ? Proszę kserokopie . Miał pan 20 lat jak wyjechał do Rzeszy i czym się pan legitymuje ?Obsrywać kogoś to proste , prawda ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla wyrownania medialnej ujmy minister Arabski zostanie mianowany generalem albo profesorem, zeby mu dodac wyksztalcenia i zym samym kompetencji oraz autorytetu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
 • konio
 • 02.02.2012 10:30

"Szukajcie, a znajdziecie"Dla chcącego nic trudnego.Ja sie chce kogoś "upupić",to się go "upupi".Tym bardziej,że ci co tak skrupulatnie szukają,sami mają nie jedno na sumieniu.
Polski cyrk-śmieszne małpy,rozwydrzone koczkodany,strusie tchórze,leniwce na trampolinie,ospałe misie,pchły szachrajki,gdakające kury,czerwone indory i reszta tej pożałowania godnej menażerii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Malwina Loska
 • Malwina Loska
 • 01.02.2012 18:42

Szef gabinetu premier przyjmuje li tylko zamówienie na samolot i na tym koniec .Przekazuje dalej i reszta służb działa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karzeł
 • Karzeł
 • 01.02.2012 17:39

Pewna gazeta ,kiedyś poczytna, a dziś tylko wyborcza przekonuje nas że rząd odpowiada tylko za sukcesy.Za katastrofy, drożyznę czy mrozy odpowiada Kaczyński(obojętnie który),PIS i ogólnie Watacha.Lemingi wierzą w to automatycznie i absolutnie,a ponieważ jak dotąd stanowią większość głosujących mamy w kraju to co mamy.Arabski,Graś,Kopacz,Pitera,Boni,Tusk,Komorowski, oto nasi fachowcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 01.02.2012 17:21

Mamy nowe stanowisko '' Koordynator katastrof'' , to tylko zwolennikowi Jarka, zawsze dziewicy, mogło się urodzić w głowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma sensu" obwijać w bawełnę" należy powiedzieć prawdę:Arabski był koordynatorem katastrofy samolotu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 01.02.2012 17:17

Jeszcze powinni przyjrzeć się temu pajacowi z BORu awansowanemu przez Komorowskiego po katastrofie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.