Facebook Google+ Twitter

NIK: Deficyt systemu emerytalnego będzie się zwiększał. Może zabraknąć pieniędzy na emerytury

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że deficyt Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych będzie rósł. Oznacza to, że może zabraknąć pieniędzy na przyszłe emerytury jeżeli zabraknie wsparcia z budżetu państwa.

 / Fot. PolskapresseReforma emerytalna nie rozwiązuje długoterminowo problemu deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Emerytalnych - stwierdza w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Nie pomoże wzrost składek i tzw. suwak, czyli mechanizm przesuwania środków ubezpieczonego z OFE do FUS 10 lat przed przejściem na emeryturę.

Podstawowy w niosek jest taki, że w długoterminowej perspektywie konieczne będzie wsparcie z budżetu państwa, w przeciwnym razie zabraknie środków na wypłacanie emerytur. Powody jakie wskazuje NIK to niż demograficzny, wzrost długości życia, emigracja i fakt, że wiek emerytalny osiągają roczniki powojennego wyżu - informuje Polskie Radio.

Według Izby konieczna jest zmiana ustawy dotyczącej przekazywania odsetek przez Fundusz Rezerwy Demograficznej na przychody FUS. Jednocześnie NIK nie dopatrzyła się nieprawidłowości w procesie przejęcia przez ZUS aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Osoby aktywne zawodowo nie są w stanie pokryć ze swych składek bieżących wypłat emerytur. To powoduje konieczność dofinansowania ich z budżetu państwa, tym samym rośnie deficyt i dług publiczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Przecież dzięki szarej strefie w tym kraju da się jeszcze jako tako żyć. Myślicie, że rozumny człowiek chciałby zapłacić za naprawę auta 800 zł zamiast 550 po to, żeby dziecko jego sąsiada-nieroba mogło pójść do szkoły palić papierosy albo babcia spod ósemki miała nową protezę? Sram na pani paragony fiskalne, pani Szychlińska, ja od usługodawcy/sprzedawcy domagam się wysokiej jakości/rzetelności i potwierdzenia swoich kwalifikacji.

Podatki muszą płacić wszyscy, prawda - ale jest jeszcze coś takiego jak krzywa Laffera!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szara strefa ma zawsze margines, gdzie rozkwita. Można próbować przeciwdziałać, ale nie da się naprawić świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuchałam dzisiaj dyskusji ekonomistów w radio .... między innymi temat ZUS i NFOZ .
Okazuje się ,że szara strefa w Polsce jest gigantyczna . Żądajmy paragony fiskalne . Od lekarzy , mechaników samochodowych , kosmetyczek itd ...Podatki niech płacą wszyscy , uczciwie
Drugim tematem były tzw " lewe zwolnienia lekarskie " . Było ich ich ok 15 % . W ubiegłym roku pochłonęły 3 mld zł z kasy ZUS .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Kowalczyk - ale przecież rychły kryzys demograficzny (tu: hodowlany) jest Europejczykom wiadomy już od dawna. To pani nie słuchała Korwina? "Ludziom nie chce się płodzić dzieci, bo po co, skoro i tak dostaną emeryturę!" To potwierdza jego kolejną tezę: ustrój niewolniczy jest gospodarczo niewydajny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie gdy prezes po powrocie do władzy wypełni przyrzeczenie dane Dudzie i powróci do zasad poprzedniego systemy emerytalnego/chodzi o wiek/

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Hadrian Komiński - w konwencji cytowanego przez Pana fragmentu o podatkach i bydle, należy uwzględnić niepoliczalne jak dotąd wskaźnik zdychania osobników starych i wycielalnie się jałówek, co zmieni proporcje miedzy dającymi mleko a ryczącymi bezproduktywnie.
Zagadką pozostaje również rasa oraz ilość psów pasterskich i ich przewodników do wykarmienia.

Sorry - takie mamy stada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oznacza to, że może zabraknąć pieniędzy na przyszłe emerytury jeżeli zabraknie wsparcia z budżetu państwa."

To zdanie jest źle skonstruowane, powinno brzmieć następująco:

"(...) jeżeli nie nałożone zostaną jeszcze większe obciążenia podatkowe na i tak niemiłosernie dojone już wyborcze bydło"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatem polecam nie "króla" Korwina, ale profesora Kieżuna, jak w poprzednim poście. Tam znajdzie Pani konkretne wyliczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateuszu - "gdyby, gdyby"... żeby wypłacać emerytury, państwowe zakłady musiałyby z dnia na dzień wejść na nieistniejąca giełdę i przynosić dochody. Lata transformacji i przemian pozostają i tak czarną dziurą, a nie sadzę, aby pan Korwin-Mikke opierał się na konkretnych wyliczeniach; raczej na teorii życzeniowo-sufitowej, w której jest niedoścignionym mistrzem.
Idąc za ciosem (pana Korwina Mikkego) proponuję, aby emerytury wypłacał król. Jak już pan Mikke zmieni ustrój.

Komentarz został ukrytyrozwiń

NIK wysmażył raport ze swoim budżetem w wysokości 260 mln zł, z czego 82% to wynagrodzenia,

Raport na temat, na który ZUS wysmażył był własny raport "już" w maju 2013, w swej prekognicyjnej prognozie do 2060 (!) roku. Potrzebny był pewnie jasnowidz, wróżka i trzy szklane kule. Fakt faktem, że ze szklanej kuli wyłoniły się aż trzy warianty.
( te warianty to pewnie światy równoległe. Więcej światów równoległych nie wygenerowano, bo zapadły się w czarnej dziurze pod ciężarem długów ;) )

zus.pl/bip/pliki/Prognoza_fundusz_emerytalny_2015_2060.pdf

r
Kto następny z raportem , którego wnioski są oczywiste dla myślącego ucznia liceum od wielu lat ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.