Facebook Google+ Twitter

NIK: "Kopalnie nieracjonalnie gospodarują złożami węgla"

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o sytuacji polskich złóż węgla kamiennego. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że polskie kopalnie nieracjonalnie gospodarują złożami węgla, a obecnych zasobów wystarczy do 2035 roku.

Urzędnicy Najwyższej Izby Kontroli zarzucają polskim kopalniom złe gospodarowanie złożami węgla. Zdaniem pracowników NIK-u niegospodarność dotyczy braku zróżnicowania systemów wydobywania węgla w kopalniach.

Przypomnę, że dzisiaj w większości kopalni wydobycie węgla opiera się na tak zwanym systemie ścianowym, który zdaniem ekspertów zmniejsza koszty wydobycia, ale powoduje większe straty w zasobach, dlatego, że pomija te trudniej dostępne złoża węgla. W ocenie NIK-u, gdyby zastosować oprócz sytemu ścianowego inne metody wydobycia, straty w zasobach mogłyby być mniejsze.

Koniec niemieckich kopalń to szansa dla naszego górnictwa

W opinii NIK-u także wiele do życzenia pozostawia działalność ministerstwa środowiska dotycząca zakresu ochrony zasobów węgla na przyszłość. W ocenie pracowników ministerstwo nie zadbało o to, aby spółki doręczyły dokumentację, która by zawierała warunki ochrony eksploatowanych złóż, zezwalając na ogólnikowe zapisy w tej kwestii. Oprócz tego NIK zarzuca resortowi środowiska, że bardziej dba o interesy przedsiębiorców niż długofalowy interes skarbu państwa, jako właściciela złóż.

W ocenie Najwyżej Izby Kontroli obecne zasoby węgla kamiennego wystarczą nam do roku 2035.

Źródło: nik.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.