Facebook Google+ Twitter

NIK negatywnie ocenia pracę ministrów ws. budowy Stadionu Narodowego

Chociaż nie skierowano żadnych wniosków do prokuratury, w kwestii budowy stadionu narodowego wykryto pewne nieprawidłowości. NIK negatywnie ocenia pracę ministrów odnośnie organizacji budowy.

 / Fot. By Fabrizio Gianella (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsNIK nie wniósł oskarżeń do prokuratury, bo nie wykrył nieprawidłowości które można zakwestionować pod względem prawnokarnym - czytamy na portalu gazeta.pl. Niemniej jednak, NIK przyznaje, że nadzór nad inwestycją nie był wystarczający, nie określono ryzyka początku tej inwestycji, wystąpiły wielokrotnie zwiększone koszty.

Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski podał przykład nieprawidłowości, które wykryto. "Nieprawidłowo wydatkowano np. 36 mln zł na wyposażenie powierzchni gastronomicznych dla firmy, która robi usługi cateringowe na stadionie" - powiedział. Dodał, że "ten koszt powinien ponieść ten, kto jest najemcą, albo ten, kto jest operatorem stadionu, a nie Ministerstwo Sportu".

Mariusz Gierszewski z Narodowego Centrum Zdrowia odparł ten zarzut twierdząc, że w tamtym okresie niemożliwe było znalezienie kontrahenta, który byłby gotowy zainwestować znaczne sumy na wykończenie i wyposażenie pomieszczeń na stadionie.

Odnosząc się do innych zarzutów, Gierszewski powiedział, że inwestor miał prawo kontroli kosztów, wnoszenia uwag, a nawet całkowitego odrzucenia projektu. Zaznaczył, że wyboru generalnego wykonawcy dokonano w przetargu na podstanie najniższej ceny. "Wykonawca zobowiązał się zrealizować inwestycję wraz z towarzyszącą infrastrukturą za kwotę 1 mld 528 mln zł brutto, przy kosztorysie inwestora 1 mld 909 mln zł" - podał Gierszewski i dodał, że "konkurenci proponowali więcej - od 2,7 mld zł do 1,57 mld zł".

Prezes NIK zauważył, że formalnie budowa stadionu wciąż trwa, bo Skarb Państwa jest w sporze z głównym wykonawcą o 460 mln zł., jak również o 150 mln tzw. gwarancji. Jak podał Gierszewski, na koniec 2012 roku koszt budowy stadionu wyniósł 2 mld 136 mln zł, a ostateczny wynik sporów sądowych z wykonawcami rozstrzygnie o końcowej sumie kosztów inwestycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.