Facebook Google+ Twitter

NIK skontrolowała programy aktywizacji osób niepełnosprawnych

W ciągu ostatnich trzech lat PFRON przekazał organizacjom społecznym 300 mln zł na realizację programów aktywizujących zawodowo niepełnosprawnych. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się, jak te pieniądze zostały wykorzystane i ma uwagi.

NIK skontrolowała programy aktywizacji osób niepełnosprawnych / Fot. Grzegorz FrankiW latach 2007 - 2010 znacznie wzrosło zatrudnienie osób niepełnosprawnych. W systemie obsługi dofinansowań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) odnotowano wzrost beneficjentów o 25 proc.

Oprócz wypłaty pracodawcom osób niepełnosprawnych dofinansowań wynoszących nawet 75 proc. całkowitych kosztów wynagrodzenia, PFRON wydał też w ciągu ostatnich trzech lat aż 300 mln złotych na programy aktywizacji zawodowej osób z różnymi dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi. Pieniądze te trafiły na konta organizacji pozarządowych: stowarzyszeń, fundacji i podmiotów kościelnych.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w ostatnim czasie kontrolę wydatkowania tych funduszy oraz oceniła efektywność zrealizowanych programów. Wyniki nie są najlepsze.

PFRON współfinansował 5 dużych oraz wiele innych mniejszych przedsięwzięć wspierających aktywizację osób niepełnosprawnych. NIK ocenił, że środki publiczne zostały wykorzystane tutaj zgodnie z przeznaczeniem. Pochwalił też PFRON za prowadzenie akcji promujących wdrażane programy.

Niestety, realizowane przez organizacje pozarządowe programy miały też wady. NIK zarzucił organizatorom przede wszystkim brak rzetelnej analizy potrzeb, które miałyby być zaspokojone w efekcie realizacji kolejnych zadań. Programy wdrażano nie mając wiedzy o liczbie potencjalnych uczestników. Często nie opracowano właściwych kosztorysów.

W czasie realizacji programów również dochodziło do wielu nieprawidłowości. Izba krytycznie oceniła m.in. zmiany zasad współpracy z organizacjami pozarządowymi w trakcie trwania programu, zmniejszanie przyznanych im wcześniej kwot i opóźnienia w rozliczeniach, które w niektórych przypadkach sięgały nawet trzech lat. Z tego powodu część organizacji wycofała się ze współpracy z PFRON.

NIK zauważyła też, że w poszczególnych programach brak jest oceny ich efektywności. Na przykład program "Trener Pracy" miał tak sformułowany cel, że był niemierzalny, a to praktycznie uniemożliwiło określenie stopnia jego realizacji.

Z kolei w skontrolowanych przez NIK urzędach pracy rejestrowało się więcej niż w latach wcześniejszych osób niepełnosprawnych, ale po odbyciu stażu rzadko znajdowały one zatrudnienie.

NIK zwraca także uwagę na przeszkody utrudniające osobom niepełnosprawnym dostęp do urzędów. W połowie skontrolowanych przez NIK budynkach należących do urzędów miast i gmin oraz powiatowych urzędów pracy napotkano na bariery architektoniczne.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 24.08.2011 20:58

Kontrola powinna być w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja gdzie kasa z PEFRONU płynie , no na co?

ponad 200 tys. zł na jakąś agencję informacyjną
ponad 500 tys. zł na stronkę internetową
ponad 1 mln zł na magazyn Integracja (a później tylko ok 500 tys. zł)

itd. Tym to nawet prokurator powinien się już zająć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu dobrze Pan napisał. Ale jest uwaga o nazewnictwo: teraz nie nazywa się organizacje społeczne a obowiązuje nazwa „organizacje pozarządowe”.
Zapraszam na moje strony www.binfo.com.pl lub www.stosa.pl. A tak na marginesie to bardzo dobrze, że nareszcie jest kontrola PFRON czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i powinna być też w Krakowie oraz MOPS Kraków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pnaie Grzegorzu, 5* za artykuł. Dobrze,że opisał Pan właśnie tę sferę naszej rzeczywistości. Może dzięki temu niepełnosprawni bedą moglo liczyć na lepszą, bardziej fachową I RZECZYWISTĄ POMOC. POZDRAWIAM!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.