Facebook Google+ Twitter

NIK skontroluje offset od F-16

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-20 10:10

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli błędy rządu i przedsiębiorstw są przyczyną niewielkiego wykorzystania możliwości, jakie dała polskiej gospodarce umowa offsetowa.

Porozumienie z Lockheed Martin z 18 kwietnia 2003 roku zakładało zakup samolotów F-16, za co naszą gospodarkę miały zasilić inwestycje o wartości 7 miliardów dolarów.

W wyniku niewłaściwego przygotowania do negocjacji umowy,a także złego wyboru projektów i zobowiązań, jedynie co czwarty ze zrealizowanych projektów przyczynia się do modernizacji gospodarki i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Pozostałe dają tylko bieżące korzyści poszczególnym zakładom. Niektórych inwestycji dotąd nie rozpoczęto.

Na pozytywną ocenę NIK zasłużyły nieliczne projekty, w tym realizowane przez General Motors w Gliwicach, grupę Lotos, PZL Rzeszów i Mesko w Skarżysku-Kamiennej. W pozostałych 15 projektach nie zrealizowano wszystkich zadeklarowanych i zawartych w umowach zobowiązań. Do słabego wykorzystania offsetu przyczyniła się też zła sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw, zwłaszcza spółek sektora obronnego.

Raport trafił już do Ministerstwa Gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.