Facebook Google+ Twitter

NIK skontroluje WOŚP? Kwiatkowski prezes Izby tego nie wyklucza

W związku z sugestiami niektórych środowisk, że jakoby pieniądze były przeznaczane na inne cele niż statutowe, prezes NIK nie wyklucza kontroli, choć - jak podkreśla - Izba wielokrotnie kontrolowała instytucje wspierające WOŚP.

 / Fot. CC, Autor: BytkowianinPrezes NIK i były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, Krzysztof Kwiatkowski, powiedział w radiowym programie "Salon polityczny Trójki”, że Najwyższa Izba Kontroli wielokrotnie kontrolowała instytucje wspierające Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Zobacz i posłuchaj - polskieradio.pl.

- Kontrolowaliśmy różne instytucje wspierające WOŚP i w tym była także kontrola zasad wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej. Wielokrotnie różne instytucje w zakresie wsparcia dla WOŚP, sprawdzaliśmy i te kontrole wykazały, że nie było nieprawidłowości - dodał Krzysztof Kwiatkowski.

Zaznaczył przy tym, że jest bardzo ostrożny w sytuacji, gdy politycy próbują narzucać, jakie kontrole powinien przeprowadzać NIK. Jednocześnie podkreślił, że dla przeprowadzenia dodatkowej kontroli, należy w danym roku zrezygnować z jakiejś innej już zaplanowanej.

NIK nie wyklucza kontroli

Ale Najwyższa Izba Kontroli nie wyklucza, że przyjrzy się finansom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Krzysztof Kwiatkowski w radiowej Trójce zastrzegł, że ewentualna kontrola, uzależniona jest od tego, czy wpłynie wniosek w tej sprawie.

Zobacz i posłuchaj (Trójka/IAR) - Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK: będziemy rozważać wniosek o kontrolę w WOŚP.

Zwykle, przed każdym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiają się zarzuty, jakoby Fundacja Orkiestry niegospodarnie wykorzystywała zebrane środki i wydawała je niezgodnie z przeznaczeniem. Niektóre osoby nieufne wobec Wielkiej Orkiestry, domagają się, aby finanse Fundacji sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, podkreślił na antenie Trójki, że taka kontrola jest możliwa.

Ministerstwo Pracy informuje o WOŚP

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, powołując się na sprawozdanie, które WOŚP tak, jak i inne fundacje i stowarzyszenia, musi składać co roku do departamentu pożytku publicznego MPiPS - w 2012 roku, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrała 51,3 mln zł. Z całej tej kwoty, blisko 92 proc. (91,6 proc.) Fundacja przeznaczyła na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. Natomiast koszty administracyjne wyniosły około 8 proc.

Zobacz i posłuchaj - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Serwis specjalny WOŚP.

Jak zaznaczył rzecznik MPiPS, Janusz Sejmej, dane te wyraźnie mówią o wyjątkowo dużej skuteczności Fundacji WOŚP. Według Janusz Sejmeja - to jeden z najwyższych wyników wykorzystania środków na rzecz pożytku publicznego, wśród fundacji i stowarzyszeń, jeśli chodzi o "stosunek kosztów do wartości przekazywanej pomocy".

Owsiak zirytowany oskarżeniami

Jerzy Owsiak na konferencji prasowej w poniedziałek, 13 stycznia, na której podsumowano 22. Finał WOŚP, poproszony przez dziennikarza o komentarz do doniesień z sugestiami, jakoby część środków zebranych na Wielką Orkiestrę zdefraudowano, zareagował emocjonalnie.

Wskoczył na biurko z gadżetami Orkiestry i chodził po nim na kolanach, pytając: - Gdzie jest słoik, w którym chowam te pieniądze? - Może tu? A może tutaj? Ludzie, zwariowaliście, oszaleliście? (...) Chcecie mówić, że my chowamy pieniądze? Pochrza...ło was? Powiedzcie, gdzie chowamy te pieniądze! - krzyczał poirytowany szef WOŚP.

Zobacz i posłuchaj - WOŚP 2014. Zebrano ponad 35 mln zł! Relacja.

W czasie Finału Orkiestry w niedzielę i we wcześniejszych dniach, na konferencjach, Jerzy Owsiak podkreślał, że sprawozdania Fundacji WOŚP, są jawne i żadna z instytucji, której Fundacja WOŚP jest zobowiązana przedstawiać rozliczenie finansowe, nie kwestionuje sposobu gospodarowania zebranymi pieniędzmi.

Jerzy Owsiak powtórzył także kolejny raz, iż nie jest zatrudniony w Fundacji i prywatnie nie zarabia na tej działalności. Przypomniał również, że ani bieżąca działalność Wielkiej Orkiestry, ani organizowany przez nią festiwal Przystanek Woodstock, nie są finansowane z pieniędzy ze zbiórki WOŚP, ale ze środków pozyskiwanych w inny sposób, np. od sponsorów.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Skoro posłanka Pawłowicz uważa, że pieniądze zebrane przez WOŚP są przeznaczane na niewłaściwy cel (cyt. "na tarzanie się w błocie, na festiwal nienawiści względem Kościoła i katolików, na tą demoralizację"), to już dawno powinna złożyć wniosek o skontrolowanie finansów Orkiestry przez NIK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.