Facebook Google+ Twitter

NIK: Urzędy skarbowe zaniedbują obowiązki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-26 13:33

Podatnicy nie zawsze są sprawdzani na bieżąco, urzędy nie przeprowadzają kontroli, nie wszczynają postępowań i zwlekają z egzekucją. Z tego powodu wiele zobowiązań podatkowych przedawnia się, a państwo traci możliwość odzyskania należnych pieniędzy.

Nie poprawiła się skuteczność ściągania zaległego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Zaległości na koniec 2007 r. wyniosły ponad miliard sto milionów złotych. Połowa to zaległości starsze niż 5-letnie, czyli trudne do odzyskania.

Przyczyną zaniedbań jest m.in. nakładanie na urzędy coraz większej liczby obowiązków przy niezmienionej liczbie zatrudnionych. Barierą w zwiększeniu skuteczności poboru podatku jest też brak narzędzi i uprawnień urzędów pomocnych w zdobywaniu wiedzy o majątku dłużników. Problemem jest też nieskuteczne ściąganie zaległych podatków wraz z odsetkami od osób trzecich - na przykład członków zarządu w sytuacji, gdy firmy już nie ma lub nie można z jej majątku ściągnąć należnego podatku.

Powodem zaniedbań oprócz dużego obciążenia urzędników bieżącą pracą jest w niektórych urzędach brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.