Facebook Google+ Twitter

NIK uznała dodatkowe opłaty za poród za nielegalne

W ostatnim czasie uwagę Najwyższej Izby Kontroli przykuły dodatkowe opłaty za poród, jak opłata za znieczulenie, czy za pojedyncze sale. Zbadała sprawę i uznała pobieranie tych opłat za nielegalne.

 / Fot. wikipedia.org- W jednym ze szpitali, które brałam pod uwagę, znieczulenie oferowane było mi za darmo, w drugim zaś żądano opłaty w wysokości 550 zł - opowiada Kasia, która przygotowywała się do porodu rok temu.

NIK skontrolowała 43 szpitale. W ośmiu z nich pobierano dodatkowe opłaty od rodzących pacjentek, które były ubezpieczone. Dotyczyło to znieczulenia przy porodzie oraz lepszych warunków pobytu.

Jak wynika z raportu NIK, otrzymanie pokoju jednoosobowego z łazienką wymagało uiszczenia opłaty rzędu 100-250 zł za dobę.

Natomiast najwyższej opłaty za znieczulenie oczekiwał Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, oraz szpital w Wejherowie i Siemianowicach Śląskich. Ceny miały być ustalane indywidualnie. Ten proceder został zgłoszony prokuraturze.

- Poród jest świadczeniem gwarantowanym, czyli bezpłatnym. Włącza się w to znieczulenie, które lekarz anestezjolog podaje rodzącej, gdy są do tego wskazania medyczne. Praktyka szpitali, wykazana przez NIK, jest bezprawna - tłumaczy w rozmowie z Wiadomosciami24.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia - Kobiety, którym bezpodstawnie kazano wnosić dodatkowe opłaty, mogą ubiegać się o zwrot tych pieniędzy.

Z obliczeń NIK wynika, że dochody z dodatkowych świadczeń dla rodzących kobiet wpływały na kasę szpitali, podreperowując ją. Jak podaje serwis rp.pl, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu tylko w 2008 roku zyskał dzięki temu 400 tysięcy złotych.

W rozmowie z rp.pl, Prezes NIK stwierdza, że opisane działania są niezgodne z konstytucją, a jedyne opłaty jakie szpitale mogą pobierać dotyczą sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej przez osobe bliską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

nic dodać, nic ująć...bo gdy rozum śpi budzą się demony... a może rodzą się demony?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka rewelacja. NIK jak zwykle na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka lat temu usłyszałam od pewnej znajomej, że rodzenie dziecka bez łapówki jest czymś, czego ona sama by się bała. Czy to tak naprawdę wygląda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.