Facebook Google+ Twitter

NIK: W systemie pomocy niepełnosprawnym jest wiele nieprawidłowości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-06 12:13

W systemie pomocy niepełnosprawnym jest wiele nieprawidłowości - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK zbadała działalność i finanse zakładów aktywności zawodowej (w latach 2006-2008 I półrocze), których podstawowym celem jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia i pracy.

Na 20 skontrolowanych ZAZ-ów, w których zatrudnionych było 718 niepełnosprawnych, ani jeden zakład nie otrzymał oceny w pełni pozytywnej, w każdym kontrolerzy znaleźli większe lub mniejsze nieprawidłowości.

Plany zatrudnienia niepełnosprawnych na kolejnym etapie opracowano tylko w 5 jednostkach dla zaledwie 27 osób. Według NIK, złe funkcjonowanie systemu pomocy niepełnosprawnym to rezultat luk w prawie, niespójności przepisów i braku właściwego nadzoru ze strony Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z raportu wynika, że PFRON, wojewodowie i samorządy bezkrytycznie akceptują wszelkie projekty, choć tak naprawdę nie mają pełnej wiedzy o stanie rzeczywistym.

W efekcie zakłady aktywności zawodowej źle wykorzystują przekazywane im środki publiczne i nie przygotowują niepełnosprawnych do życia i pracy w otwartym środowisku.
W jednym z zakładów nieprawidłowości dotyczące księgowości były tak duże, że NIK zdecydowała się skierować zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa (Stowarzyszenie Pomocy „Szansa" ZAZ w Witowicach).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.