Facebook Google+ Twitter

NIK zawiadamia prokuraturę o nadużyciach ws. autostrad

W wyniku zaniedbań i nadużyć urzędników Ministerstwa Infrastruktury, koncesjonariusze autostrad A2 i A4 dostali 200 mln złotych za dużo. Najwyższa lzba Kontroli powiadomiła o sprawie prokuraturę.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:A4_Krakow_20070815_1026.jpg&filetimestamp=20070815182644 NIK złożył zawiadomienie o o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy Ministerstwa Infrastruktury i GDDKiA. Urzędnicy mieliby dopuścić się wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów poprzez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.

Jak podaje serwis TVN24.pl sprawa dotyczy rozliczeń rekompensat za bezpłatne przejazdy autostradami ciężarówek, które miały wykupione winiety. System ten był niezgodny z prawami UE. Z przeprowadzonej kontroli wynika, że urzędnicy nie zabezpieczyli odpowiednio interesu Skarbu Państwa i nie zapewnili rzetelnego rozliczania rekompensat.

"Z tego powodu z Krajowego Funduszu Drogowego przez okres kilku lat wypłacane były spółkom zawyżone kwoty, a ich ewentualny zwrot następował bez jakichkolwiek odsetek"- czytamy w raporcie NIK. W ten sposób państwo wypłaciło firmie Autostrada Wielkopolska SA budującej autostradę A2 nadpłatę sięgającą ok. 170 mln zł. Podobnie było w przypadku autostrady A4, gdzie GDDKiA dopuściła także do nadpłaty środków wypłacanych koncesjonariuszowi, spółce SAM S.A., w wysokości 31 mln zł.

Jak wyjaśnia prezes NIK Jacek Jezierski, po zawarciu w lutym 2009 roku porozumienia pomiędzy ministrem a koncesjonariuszem kwota ta została zwrócona, jednak zwrot nadpłaty nastąpił, zdaniem NIK, na warunkach niekorzystnych dla Skarbu Państwa. SAM S.A. zwróciła nadpłatę w ratach, bez odsetek za wielomiesięczny okres korzystania z tego kapitału. Odsetki mogą wynieść
nawet 1,5 mln złotych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@ Mariusz spróbuj pójść tym wątkiem. Sprawa jest bardzo ciekawa i chyba będzie gościła w czołówkach mediów. Oczywiście 5*:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minister dobiera urzędników? Jak mamy wymagać odpowiednich zachowań od-przepraszam za określenie-zwykłych ludzi, jak DO pisze takie bzdury. Od kiedy minister może zmieniać mianowanych urzędników. Na litość kreujemy tutaj m.in.rzeczywistość. To nie zwalnia od znajomości podstawowej wiedzy. Powiat to powiat określony w odpowiednim akcie a nie widzimisię i mrzonce mieszkańca. Urzędnik to osoba, w większości mianowana i powołana. Rozpoczęcie inwestycji to nie fakt dokonany a realizacja itd. itp. Jak można kreować takie bzdury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto w końcu przeanalizuje samą koncepcje powstawania w Polsce autostrad. W.Cimoszewicz, który ją przyklepał, w wywiadzie z zeszłego roku przyznał, że decyzja była błędna. W końcu okazuje się, że i końcowe procedury nie są szczelne. Ale takimi są od samego zarania. Urzędnicy tworzą porozumienia, podpisuja je z zarządcami a później przechodzą do pracy u tych zarządców. Miast to zmienić, może kilku rozstrzelać dla przykładu, Państwo wciąż brnie tą ścieżyną. Im dłużej to trwa, tym więcej kosztuje. Kosztuje nie firmy budujące, lecz ludzi - czyli Państwo. Kiedy rządzący zaczną utoższamiać Państwo z tu mieszkajacymi ludźmi a nie z firmami, które transferują zyski gdzieś w świat. Kiedy zaczną myśleć głównie o interesie Państwa a nie o kilku cwaniaczkach?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.09.2010 12:30

Ministerstwo Infrastruktury już od dłuższego czasu nie ma szczęścia do ministra, a co dopiero mówić o urzędnikach. To minister z reguły ich dobiera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tytule artykułu jest literówka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.