Facebook Google+ Twitter

Nikaragua – za aborcję do więzienia

W Nikaragui przyjęto nowy kodeks karny, który całkowicie wyklucza aborcję, nawet dla ratowania życia matki.

Kara za aborcję w każdym przypadku

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", zgodnie nowymi przepisami kodeksu karnego, każdy akt aborcji będzie podlegał karze. Lekarz i matka mogą trafić do więzienia nawet na osiem lat.

Obowiązująca dotychczas ustawa dopuszczała aborcję w przypadku orzeczenia przez trzech lekarzy, iż ciąża zagraża życiu kobiety. Zarówno lekarzom jak i kobietom w razie niedopełnienia tego wymogu groziło 6 lat więzienia.

Przeciw drastycznemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestują organizacje kobiet. Przypominają, że usuwać ciążę dla ratowania życia matki można było w Nikaragui od stu lat, a teraz grozi za to (kobiecie i lekarzowi) od czterech do ośmiu lat więzienia.

Zniesienie kar za stosunki homoseksualne

Zmiany w kodeksie to obok zaostrzenia kar, także ich znoszenie. Zostały zniesione kary za stosunki homoseksualne. Obecnie prawo traktuje współżycie osób tej samej płci jako przestępstwo i karze je trzema do pięciu lat pozbawienia wolności.

Po tym, jak zreformowano prawo w Chile, Puerto Rico i Ekwadorze, Nikaragua była ostatnim demokratycznym hiszpańskojęzycznym państwem, w którym istniały przepisy o karaniu za dobrowolne stosunki seksualne między osobami tej samej płci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jest źle skonstruowana ustawa.
1) Zakładam, że za morderstwo z premedytacją przewidywana jest kara wyższa, więc 8 lat więzienia już dopuszcza do świadomości fakt, że płód to nie do końca człowiek;
2) Jeśli aborcja może uratować życie kobiety, to niewykonanie jej z premedytacją też jest morderstwem. Sytuacja patowa, osobiście jednak byłbym za aborcją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.