Facebook Google+ Twitter

Nike 2011. Znamy finalistów, dziś poznamy laureata

Nagroda Nike to nie tylko prestiż, ale i konkretna nagroda materialna - 100 tysięcy złotych. Od 9 września poznawaliśmy "siedmiu wspaniałych", nominowanych do nagrody. 2 października dowiemy się, kto został zwycięzcą.

Sonda

Kto według Ciebie zasłużył na statuatkę Nike 2011?

Gala wręczenia nagrody Nike w 2005 roku. / Fot. Kocio, własność publiczna/ wikimedia commonsZnamy już wszystkich z 7 finalistów nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Od 9 września Gazeta Wyborcza codziennie prezentuje nam sylwetkę jednego z nominowanych. Pierwszym finalistą został Andrzej Stasiuk z tytułem "Dziennik pisany później". Książka prezentuje refleksje Stasiuka na temat Europy Środkowej. W swoich wcześniejszych pozycjach ("Jadąc do Babadag", nagroda Nike 2005) przedstawiał ją jako mityczną krainę, która wraz z upływem czasu nie zmienia się. "Dziennik pisany później" to "rzucenie o bruk" wcześniejszymi spostrzeżeniami. Bałkański spokój już nie prowokuje idyllicznych rozważań. Ten spokój teraz jest ziarnem piasku w oku. Denerwuje. Obecnie ten błogostan przypomina autorowi powolny rozkład, który irytuje. W zestawieniu z wcześniejszym stanowiskiem autora warto przeczytać, by zweryfikować fikcyjną idyllę Bałkanów.

Kolejnym finalistą został Ignacy Karpowicz z książką "Balladyny i romanse". Pozycja traktuje o końcu "starych" Bogów, którzy zostali wyparci przez "nowych" popkulturowych bożków. Niewątpliwie jest to efektem globalizacji. W "globalnej wiosce" ludzie czują się także bardziej osamotnieni niż zwykle... no i o zgrozo! Zaczyna brakować kawy.. wtedy to "starzy" bogowie postanawiają zejść do ludzi. Jest to teologiczny miszmasz. Obok Jezusa na ziemię zstępuje Afrodyta, Nike, Ozyrys i Lucyfer. Będą walczyć o to, by ludzkość jeszcze raz uwierzyła w ich moce. Czy ta walka się uda? Odpowiedź znajdziecie w książce.

W gronie finalistów znalazł się także "Pióropusz" Mariana Pilota. Tego pisarza w literaturze polskiej zalicza się do "nurtu wiejskiego". W swojej twórczości przedstawia problem relacji miasto-wieś. Akcja nominowanej do nagrody książki rozgrywa się w powojennej Polsce. Główny bohater pochodzi z biednej, chłopskiej rodziny. Jego ojciec za drobne przestępstwa trafia do stalinowskiego więzienia. Chłopiec został tym samym zmuszony do nauki pisania, by móc tworzyć podania z prośbą o sprawiedliwe osądzenie ojca. Z czasem rodzi się w nim kult słowa pisanego... a o wszystkim przesądzi pióro ze złotą stalówką, ukradzione przez ojca chłopaka.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo lubię Stasiuka, ale za jego beletrystykę, zwłaszcza pierwsze tytuły. Również uwielbiam nurt wiejski, być może Marian Pilot stanie się godnym, utytułowanym następcą Myśliwskiego? A może rzecz o fotografii, która wkroczyła dumnie na literacie salony? Dziękuje za ten artykuł, rzeczywiście dobra, rzetelna robota, pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chmurdalia - to rzeczownik liczby pojedynczej, nie mnogiej. To nazwa krainy, zaczerpnięta z wiersza Leśmiana pt. "Szczęście": "Coś srebrnego dzieje się w CHMUR DALI...", bohaterka "Piaskowej Góry", źle zrozumiała słowa i z dwóch stworzyła jedno :) tytuł zatem nawiązuje do poprzedniej książki.
Artykuł ciekawy, porządkuje wiedzę na temat nominowanych do nagrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.