Facebook Google+ Twitter

Nikifory 2008 w warszawskiej przestrzeni miejskiej

Do końca lipca na Placu Bankowym można oglądać prace niepełnosprawnych artystów. Wyłaniające się z nich "zadziwione światem postacie” prezentują szczególny rodzaj wrażliwości ich autorów. Dochód ze sprzedaży prac wesprze biedne dzieci.

Wystawa na ścianie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego  / Fot. Ewelina Zakrzewska„Nikifory” to jeden ze społecznych programów Fundacji Wspólna Droga. Fundacja dąży do poprawy jakości życia osób, które na co dzień borykają się z wykluczeniem społecznym i brakiem akceptacji ze strony innych. Stwarza przestrzeń, w której niepełnoprawność, choroba, ubóstwo czy starość przestają być przyczyną dyskryminacji i wykluczenia.

„Państwa przewodnikami będą Radość, która przybrała postać rozwichrzonej, eksplodującej kolorem, nieco szalonej dziewczynki oraz pełen powagi Król, przedstawiony czarno-białą, wysmakowaną kreską” – takie zaproszenie widnieje na jednej z pierwszych tablic wystawy.

A.Hoppe "Anielski zastęp" / Fot. Ewelina ZakrzewskaM. Grzesik "Trzej Królowie" / Fot. Ewelina ZakrzewskaNa wystawę składają się prace laureatów konkursu ogłoszonego przez Fundację w ubiegłym roku. Niepełnosprawni artyści opowiadają w nich o swoich przeżyciach, skojarzeniach i emocjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Prace powstawały na warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie osoby niepełnosprawne mają możliwość rozwijać swoje pasje, talenty i zainteresowania. W taki sposób włączają się w życie społeczne i odnajdują radość w tworzeniu.

W tym roku wystawa prac Nikifory 2008 przebiega pod hasłem „Artyści niepełnosprawni pomagają dzieciom”.
Niepełnosprawni artyści przekazali na cele charytatywne swoje prace, które zostaną zlicytowane, a pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na realizację projektów edukacyjnych dla dzieci wychowujących się na przysłowiowej ulicy.

Święta w oczach dwojga autorów / Fot. Ewelina Zakrzewska- Wydaje mi się, że twórczość osób niepełnosprawnych ma w sobie namiastkę cierpienia i w tych pracach również łatwo je zauważyć - mówi pani Agnieszka, która przyszła obejrzeć wystawę. Zdumienie, zachwyt, wyjątkowość i niebanalność wyobraźni to główne cechy postrzegania rzeczywistości przez niepełnosprawnych twórców.

Wcześniej wystawa była prezentowana w Holu Głównym Dworca Centralnego w Warszawie, w sierpniu zaś zostanie przeniesiona do Łazienek Królewskich. Istnieje również możliwość wysłania elektronicznej kartki z pracami artystów. Obrazy są również reprodukowane na okolicznościowych kartkach i dystrybuowane wśród osób indywidualnych i firm partnerskich Fundacji. W ten sposób Wspólna Droga dąży do zmiany sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo, pokazując, że grupa, która potrzebuje wsparcia może jednocześnie angażować się w pomoc innym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Link "elektronicznej kartki" nie działa. :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodałabym tu jeszcze link do Fundacji Wspólna Droga:
http://www.wspolnadroga.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2008 17:11

plus i za pamięć o Nikiforze! Pokłon w stronę śp. Krystyny Feldman

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ciekawą informację.

Może jednak w leadzie zamiast "Plcu" - "Placu?" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za informację o tej wystawie i przypomnienie, "że grupa, która potrzebuje wsparcia może jednocześnie angażować się w pomoc innym".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.