Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15011 miejsce

Nikiszowiec. Serce Śląska z czerwonej cegły

Nikisz - osiedle robotnicze dla górników KWK Wieczorek, wybudowane w Janowie w latach 1908-1911. Ten unikatowy na skalę europejską układ urbanistyczny przyciąga turystów, architektów, artystów i filmowców klimatem, plenerami, niesamowitym urokiem i magią. Osiedle zaprojektował architekt Jerzy Zillmann z Charlottenburga, twórca zabudowy sąsiedniego Giszowca (miasta-ogrodu).

1 z 22 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Jesień na Nikiszowcu. Po lewej stronie szkoła
Jesień na Nikiszowcu. Po lewej stronie szkoła

Wybrane dla Ciebie:


Informacje z regionu
slask.naszemiasto.pl


Komentarze (59):

Sortuj komentarze:

poprzednio co nieco wspomniałem o Nikiszowcu ale na ten temat możnaby było więcej pisać historia tej małej miescinki bo wkońcu składała się tylko z 9 więciu bloków ale ile wokól tej ilości było zaplecza które przez tyle lat służyło mieszkażcom tej okolocy mam tu namyśli szkołe żenską i męska kosciól poczta cały ciąg sklepów gdzie były dwa spozywcze pasmanteria drogeria ksiegarnia piekarnia wraz ze sklepem masarnia wytwórnia oranżady sklep rybny 2 fryzjery słynny fotograf NIESZPOREK apteka i to wszystko wjednym miejscu na rynku no i byłbym tu zapomniał o słynnym miejscu spotkań kobiet gdzie można bylo sie wszystkiego dowiedzieć czyli magiel (pralnia) popatrzcie w tamtych czasach już byla dla ludnosci pralnia i to darmowa mozna tam było sie równirz w sobote wykompac byly tam kabiny z prysznicami na parterze dla mezczyzn a na piętrze dla kobiet , byl tez i kryty basen no i wkońcu rozpisałem sie o nikiszowcu a chciałem wspomniec nieco o Giszowcu moge to napisac było to osiedle domków jednorodzinnch jak i bliżniaków dla kierownictwa kopalni i dozoru i tu nasz wspaniała komuna dorwała sie do tego i zniszczyli to co bylo piękne bo naprawdę warto to bylo ogladac i bylo co a zwłaszcz wiosną i latem te ogródki przy domowe karzdy naprawde dbał o to ,te kwiaty kolory domków architektóra rynku ktory zostal bezpowrotnie zniszczony z pięknym parkiem wewnątrz i nie opodal bo zaledwie kikaset metrów drugi park ten to już nprawde był piękny ze stylowym szynkiem, sceną ,alejkami, ławeczkami prosze zwrócic uwage na jedno kiedy pisałem o nikiszowcu też tam wspominałem o parkach jak równierz wspaniale wkomponowane zaplecze socjalne czyli podsumowując to kiedy to budowano własciciel kopalni nie myslał tylko o robotniku jako o sile roboczej dał mu także warunki aby był wypoczęty gdy przyjdzie do pracy no i zapomnialem tu napisać że pociąg ktory jezdzil między Giszowcem ,Koreją NIKISZOWCEM i podgrubą zatrzymywał się przy bardzo dużym basenem otwartm i otym pomyślano kopalnia miała własna szkołe górniczą. To własnei dzisiaj tak jest ze buduje sie sypialnie bez zaplecza . mógłbym jeszcze o tym pisac szkoda tylko że tak mało osob które pamięta tamte czasy praktycznie nie obcuje z komputerem bo byb były ciekawe wspomnienia i wiecej można by sie dowiedzieć jak tu sie kiedyś żyło po prostu bylo fajnie nie że dziecinne lata sie pieknie wspomina ale jak to tu wszystko piknie funkcjonowało no to tyle na dzisiaj i może ktos dożuci cos ciekawego na przyklad o RÓŻACH NAD POCZTĄ

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wiem co maiałeś na myśli czy poprzedni komentarz a jesli tak to co ma oznaczac te HDRy

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam wszystkich zainteresowanych Nikiszowcem mimo że mieszkam w jastrzębiu ale to właśnie tam się urodziłem wychowałem i mieszkałem przez 25 lat nawet na 15 tym zdjeściu jest widoczne okno zmojego mieszkania to własnie to pólokrągłe naparterze le ciekaw jestem czy wogule ktoś pamięta Nikiszowiec z przed roku 1968 jego wyglą dy nieco inny na przyład wenątrz kazdego bloku znajdowały sie małe budyneczki tak zwane chlywiki czy piękny ogród z basenem isceną alejkami wsród dzrew iwsród nich ławki ze stolikami gdzie najczęściej można było sspotkać szkaciorzy (osoby grające w szkata) a znajdowałsie on tam gdzie teraz jestwybudowane te drugie lodowisko tak wszystkim potzrebne czy zkre naulicy naukowskiej gdzie łączy sie z ul wyzwolenia był on dużo bliżej bloku a wmijscu gdzie teraz jest tadroga znajdował sie park z duża ilością dzikich róz a ten zapach gdy kwitły a obok niego mimo że jest to mała miscinka znjdowały sie ubikacje ogulno dostępne odpowiednio potobne do bloków nie wiem komu to przszkadzało a teraz chciałbym zadć pytanie na 13 nastej fotografi nad pocztą sa piękne róże czy może ktos wie jaka dlaczego lub z jakiej okazji je tam umieszczono cos nieco naten temat wiem gdyż mój dziadek brał udział wbudowie a kąkretnie byl maszynista lokomotywy i woziłceglę i lubiał mi opowiadac ruzne ciekawostki natemat nikiszowca a mozę ktos pamięta magiel czy darmowy pociąg tak zwany Balkan

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to minęliśmy się jak cholera
My byliśmy również pierwszego
!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie ,minęliśmy się... prawie że .
Robiłam zdjęcia na Nikiszu 1pazdziernika...ale Ty byłeś konsekwentny i opublikowałeś Twoje zdjęcia tutaj.
Ja moje zachowam do prywatnego archiwum (lub innych celów).Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mapa krajobrazowo-architektoniczna Gliwic! Chętnie poznam szczegóły projektu.
Pozdrawiam i - do zobaczenia w Gliwicach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czytam twoje wypowiedzi, przypominam sobie dzisiejszą rozmowę z moim profesorem i jego akcpetację mojego projektu, więc...
Zapewne się jeszcze spotkamy. W sprawie Gliwic między innymi :)
Na dniach rozpoczynam pracę nad krajobrazowo-architektoniczną mapą Gliwic :)
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, trudno mi o obiektywne porownanie wartości historycznej, ale osobiście największym sentymentem darzę niewielkie osiedle przy ul. Horsta Bienka (d. Światowida). Wciąż niemal nienaruszone w swojej oryginalnej postaci, z wyjątkiem budynku dawnego komisariatu policji. Najpierw miasto pozwalalo mu niszczeć przez kilka lat, tłumacząc się, że to własność skarbu panstwa i nic gminie do tego, a teraz wystawiło ten budynek (w imieniu własciciela) na przetarg. Co będzie - zobaczymy. Moim zdaniem cały kompleks, łącznie ze szkoła powinien być wpisany do rejestru zabytków. No ale tu znowu jest problem własności, zresztą generalnie nie ma takiej woli.

O modernistycznych osiedlach lepiej nie mówić - takie Wilcze Gardlo, jeszcze 20 lat temu, to bylo cudo, a teraz kazdy domek obrasta przybudówkami, kazdy ma inna dachówkę, inną elewację. A wokół wyrastaja gargamele róznej maści. Ech...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anno - czym zasłynął Giszowiec? No cóż, widocznie mam słabość do koncepcji "miasta-ogrodu" :)

Jeżeli chodzi o "jednolitość" - może wyraziłam się niejasno, ale miałam na mysli to wszystko, co jest zaprzeczeniem panoszącego się obecnie chaosu urbanistycznego.
Osiedla bloków z wielkiej płyty mogą oczywiście wygrać kazdy konkurs na jednolitość rozumianą dosłownie. I nie mam zamiaru dyskutować o ich urodzie, niektóre niewatpliwie są unikalne.

Dla mnie istotniejsza jest inna różnica pomiędzy osiedlem z wielkiej płyty, a przedwojennym niemieckim osiedlem robotniczym - ludzka skala tego ostatniego i jego założenie, które miało zapewnić prostemu człowiekowi realizację jego potrzeb życiowych i duchowych. Nie bez powodu te stare dzielnice sa dzisiaj czesto jednymi z droższych lokalizacji na rynku nieruchomosci.
Taki cytat kiedyś gdzieś spotkałam, który dobrze ilustruje to, o czym myślę: „Socjalna polityka osadnicza państwa (niemieckiego) powinna zatroszczyć się o to, by człowiekowi pracy stworzony został dom, który stanie się źródłem jego siły i wypoczynku, miejscem rozwoju jego człowieczeństwa i który jego dzieciom umożliwi dorastanie w zdrowiu, a jego najbliższym będzie schronieniem zapewniającym realizację istoty życia rodzinnego.” I cóż z tego, że to hasło z czasów nazistowskiej propagandy - mogłoby być aktualne i dziś.

A w czasach realnego socjalizmu zawsze "spadały z planu" budynki uzyteczności publicznej i wszystko co tworzy przestrzeń publiczna sprzyjająca integracji lokalnej społeczności. I to zarówno z powodu wiecznych braków materiałowych, jak i ze względów prewencyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tauzen to jest inna bajka! I również unikat. Napisz tekst o tych zawirowaniach Ania.
W ogóle Śląsk to mekka dla architektów z całego świata.
Podręczniki podobno aż huczą od miejsc, które nam się wydają "zwykłe"...
Dodam jeszcze Superjednostkę, Gwiazdy, Ligotę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.