Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5377 miejsce

Nikola Tesla - historia zapomnianego geniusza

Wyłączając telewizor lub radio pomyśl o świecie bez kabli, gdzie każda osoba ma dostęp do w pełni darmowej energii elektrycznej, a rządy największych krajów mogą kontrolować zmiany pogody. Fikcja? Niekoniecznie.

 / Fot. http://www.loc.gov/rr/print/list/235_pot.htmlNikola Tesla (Никола Тесла) urodził się 10 lipca 1856 podczas ogromnej burzy, która rozpętała się nad miasteczkiem Smiljan - opowieści głoszą, że dziwnym zrządzeniem losu właśnie to zjawisko nadało kształt jego późniejszemu życiu. Jako czwarte dziecko Milutina Tesli, kapłana ortodoksyjnego serbskiego kościoła i Any Kalinić nie poświęcano mu specjalnej uwagi aż do czasu przeprowadzki do Gospić'a w 1862. Wtedy to młody Nikola rozpoczął edukację w Karlovac, którą ukończył w zaskakującym czasie lat trzech. W wieku 12 lat opanował na pamięć tablice logarytmiczne i zaczął konstruować swoje pierwsze silniki, które całkowicie różniły się od tych, jakie mógł zobaczyć w okolicy.

Tesla w 1875 r. zaczął studiować inżynierię energetyczną na Politechnice Austriackiej w Gratzu i wtedy zaczął zajmować się poważnie swoimi projektami wykorzystania źródeł alternatywnych do pozyskiwania energii.

Posiadając, odziedziczoną po matce, pamięć wzrokową, błyskawicznie opanował sześć języków, a jego wyliczenia "na oko" miały margines błędu jedną dziesiątą milimetra. W czasie studiów był prawdziwym tytanem pracy - potrafił przesiadywać nad książkami ponad 20 godzin dziennie, aby tylko skończyć rozważane zagadnienie. Tesla uznając, że przewyższył poziomem swych wykładowców zaniedbał studia i w roku 1878 musiał opuścić uczelnie, zrywając przy okazji relacje z rodziną.

6 czerwca 1884, Tesla dotarł do Nowego Jorku - miejsca, gdzie jak sam określał, poznają się na jego talencie. Posiadając rekomendację od managera z jego poprzedniej pracy, Charlesa Batchelora, Nikola udał się do największego wynalazcy tamtej epoki w USA - Thomasa Edisona. Niestety przedstawiając swoje futurystyczne projekty sprawił, że wynalazca poczuł się zagrożony i zerwał prędko współpracę z Teslą. Konflikt między nimi ciągnął się przez najbliższe lata angażując coraz więcej ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Świetny artykuł, niesamowity człowiek, rzeczywiście zapomniany więc tym większy plus za materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący człowiek o niezwykłych zdolnościach i wiedzy.
Artykuł ciekawy, zaslugujący na więcej niż jednego plusa! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Tesla to b. ciekawy czlowiek byl :)
No i jeszcze ten "Lod" Dukaja ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

DUŻY PLUS!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.