Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30848 miejsce

Nikotynowy szwindel wszech czasów

Można je spotkać w całym kraju, oczywiście na czarnym rynku. Bez problemu dostaniemy je "spod lady" w każdym barze. Są o wiele tańsze, ale gdy o nie zapytamy w sklepie, możemy sobie narobić problemów. Chodzi o jedyne papierosy produkowane tylko do przemytu - "Jin Ling".

http://www.spiegel.de/fotostrecke/fotostrecke-47369-3.html / Fot. fot. screenCo jakiś czas, nie tylko w mediach lokalnych, można przeczytać o kolejnych udanych akcjach celników, podczas których zatrzymywano przemytników z dość sporym ładunkiem tajemniczych paczek żółtych papierosów z charakterystycznym koziołkiem. Ostatni przykład: świnoujscy celnicy przejęli 42 tysiące sztuk papierosów marki Jin Ling, które miały być sprzedane w Szwecji. Celnicy znaleźli je w samochodzie ciężarowym w ładunku płotków ogrodowych. Ogólnie udało im się zatrzymać przemyt ponad 134 tysięcy nielegalnych paczek papierosów bez polskich banderol akcyzowych (Głos Szczeciński, 2 czerwca br.)

Jin Ling ?


Od razu nasuwają się pytania - Jin Ling? Co to za marka papierosów? Kto je produkuje? Gdzie można je kupić? Kulisy powstawania "małych koziołków" ujawnili żurnaliści, skupieni wokół Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). Nazwa tych papierosów może wskazywać, że są one produkowane w Chinach. I faktycznie tak na początku było, ale po upadku ZSRR w 1997 r. Rosjanin Vladimir Kazakow, przejął cały biznes, a w 2003 r. stworzył on również specjalną firmę produkcyjną pod nazwą Baltiskaya Tabachnaya Fabrika (BTF), która jak zapewnia, tworzy dobrej jakości wiele marek rosyjskich papierosów. W rzeczywistości z ich taśm produkcyjnych schodzą tylko Jin Ling.Firma posiada kilka fabryk zlokalizowanych w Rosji, Mołdawii czy Ukrainie. Główna i zarazem pierwsza z nich znajduje się w Kaliningradzie, w Obwodzie Rosyjskim, graniczącym z Polską. Co najgorsze, nielegalny biznes cały czas się "rozwija", co powoduje powstawanie nowych zakładów produkcyjnych. Tam gdzie wyrób papierosów Jin Ling przebiega bez zarzutów, proces ich tworzenia trwa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Dziennikarzom śledczym próbowano sprzedać kontener za 73 tys. euro, który może pomieścić ok. 10 mln papierosów. Co ciekawe, sprzedanie całego tego ładunku na terenie Szwecji czy Niemiec, spowoduje zysk 2,3 mln w przeliczeniu na euro. To najlepszy przykład pokazujący jak bardzo ten interes jest dochodowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Paliłem w 2002, kupowane na stadionie X - lecia w Wawie, za, o ile dobrze pamiętam, 1,60 - 1,70 PLN za paczkę. Niedobre, ale tanie, to fakt. Kwestią inną jest dostęp, bo we Wrocławiu nie ma ich na targowiskach nawet, a w barach tym bardziej nie. Nie mam jednak wątpliwości, że na tzw. ścianie wschodniej to popularny produkt
W UK spędziłem prawie 5 lat i muszę przyznać, że ani razu się z nimi nie spotkałem, a z racji cen w funtach zaopatrywałem się regularnie na czarnym rynku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

w miarę podwyżek akcyzy wzrasta przemyt ,skarb państwa więcej traci na podwyżkach z wódką było to samo jak cena spadła to i przemyt się zmniejszył ale teraźniejszy rząd podnosi akcyzę aby tylko załatać dziurę budżetową wszelakimi sposobami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak nie mają smoły, to inne szkodliwe substancje dla zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2010 19:32

Przemysł tytoniowy sobie a kontrabanda sobie - link więcej tu - http://www.podlaski.strazgraniczna.pl/tekst.php?id=603

Komentarz został ukrytyrozwiń

O przemycie papierosów jest jeszcze tekst w Polityce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.