Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6269 miejsce

Nikt nie chce szkockiej waluty

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-05-15 07:46

Adam Wierzbicki pracował w Szkocji prawie rok. Wypłaty otrzymywał w szkockich funtach. Po powrocie do kraju okazało się, że w całej Łodzi nie może wymienić tej waluty na złotówki - powiadamia "Dziennik Łódzki".

– Czy mam wracać z powrotem, żeby pozbyć się szkockich pieniędzy? – denerwuje się pan Adam. W ostatnim czasie coraz więcej łodzian odwiedza kantory, aby sprzedać szkocką walutę. Właściciele tylko bezradnie rozkładają ręce. – W Łodzi nie da się wymienić tej waluty – mówi Erwin Wiśniewski, właściciel kantoru. – Wynika to z faktu, że banki nie przyjmują szkockich funtów.

NBP i Związek Banków Polskich nie mają wpływu na oferty banków komercyjnych. Członkowie tych instytucji mówią nieoficjalnie, że przyczyna tkwi w... pieniądzach. Obsługa gotówkowa jest bowiem dwukrotnie droższa od elektronicznej. – Jeśli wymiana funtów szkockich będzie dla banków dobrym interesem, to skończą się kłopoty – tłumaczą.

Szkockie banknoty wymienia m. in. jedna z sieci warszawskich kantorów. Odbywa się to jednak po "złodziejskim kursie". Kantory sprzedają dwa rodzaje funtów za podobną cenę, ale w skupie funt brytyjski kosztuje około 5,40 zł, zaś szkocki 4,70 zł.

Funt szkocki to nie jedyny europejski pieniądz, z którym są problemy przy wymianie. W większości łódzkich banków i kantorów nie można wymienić takich walut, jak: turecka lira, islandzka korona, mołdawski lej, macedoński denar, chorwacka kuna, białoruski rubel, czy albański lek. Aby wymienić ruble (rosyjskie i białoruskie) trzeba się natrudzić. Niełatwo jest znaleźć kantor, prowadzący wymianę tych walut. Podobnie jest z ukraińskimi hrywnami, estońskimi koronami, litewskimi litami i łotewskimi łatami. – Te waluty są mało stabilne – tłumaczy Arkadiusz Krata, właściciel kantoru. – Ich wartość może w ciągu dnia zmienić się nawet o 20 procent. Dla nas to za duże ryzyko, a zysk jest bardzo mały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.