Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15308 miejsce

Nimfa - papużka, która potrafi być przyjacielem

 • Źródło: ngo.pl
 • Data dodania: 2006-09-14 14:23

Pochodzi z rodziny papug kakadu. Oswajają się, gdy obdarzają hodowcę zaufaniem, wtedy potrafią być prawdziwie wiernymi towarzyszami zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

Na wolności zamieszkują głównie australijski interior. Lubią czasowe stepy trawiaste i otwarte sawanny. Mieszkają w dziuplach martwych drzew, zazwyczaj eukaliptusów. Oswajają się, gdy obdarzają hodowcę zaufaniem, wtedy potrafią być prawdziwie wiernymi towarzyszami zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.
Nimfa w wielu przypadkach wybiera sobie jednego lub dwóch właścicieli. Nie oznacza to oczywiście, że jest agresywna w stosunku do innych domowników. Do pozostałych osób może podchodzić po prostu mniej ufnie. Papuga przepada głównie za osobami, które o nią dbają – dają jeść, pić, sprzątają, wypuszczają z klatki i głaszczą po główce.

Uwielbiają pieszczoty

Nimfy w genach i zwyczajach mają zakodowane pieszczoty. Przebywając na wolności samiec
i samiczka wzajemnie głaszczą się po pyszczkach. Nimfa żyjąca samotnie w klatce oczekuje tych samych pieszczot od właściciela. Potrafi głośno się tego domagać. Należy pamiętać, by głaskać ją delikatnie i przyzwyczajać do obecności rąk stopniowo. Ptaki te cechuje świetna orientacja w terenie i zmysł obserwacji, potrafią dobrze zapamiętać każdą osobę w otoczeniu. Właśnie dlatego nie należy nadwyrężać ich zaufania.
Podstawowym pożywieniem Nimfy są nasiona, drobne owoce, pączki kwiatów i liści. Okazjonalnie do pojemnika z pokarmem suchym można wrzucić kawałek bułki (zwykłej lub słodkiej), ciasta, drobno pokrojonego kartofelka, albo... kilka insektów, choć za tymi ostatnimi nie wszystkie papugi przepadają.

Najważniejszy jest komfort

Nimfy najlepiej czują się w dużych wolierach, gdzie mają miejsce na skakanie i fruwanie. Można je trzymać w klatkach dla papug, lecz trzeba pamiętać o częstym wypuszczaniu ich na zewnątrz. Trzeba pamiętać, by nie brakowało im pokarmu bądź wody. Ważne są również kostki wapienne, o które papugi wycierają sobie dziób i paznokcie.
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nati
 • Nati
 • 12.10.2011 13:22

Ja mam papugę Nimfę młodego samca Machiavelli się nazywa . Kocha pieszczoty i jest bardzo oswojony .A to fakt ta papużka na zdjęciu to nie Nimfiątko ! .
To jest Nimfa :
http://www.google.pl/imgres?q=Nimfa&um=1&hl=pl&sa=N&biw=1024&bih=509&tbm=isch&tbnid=6jLlRLu08i5H7M:&imgrefurl=http://www.kazior5.com/papuga.htm&docid=ptkpyDUr7P1XxM&w=300&h=271&ei=N3iVTu_WJsfMtAbC2K3iBQ&zoom

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga Kacik
 • Kinga Kacik
 • 29.07.2011 15:07

czy moja Zosia lubi pieszczoty

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kinga Kacik
 • Kinga Kacik
 • 29.07.2011 13:33

JADE WE WTOREK DO WĘGIERSKIEJ GURKI CZY MOGE ZOSIĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ola
 • Ola
 • 24.07.2011 08:49

A czy nimfę można zabrać w podróż? Wyjeżdżam na tydzień do wynajętego domku i chciałabym ą zabrać bo nie bardzo mam gdzie zostawić. Pakować ją wtedy do kartonu czy wieźć w klatce? (Jedziemy samochodem) I czy można jej dawać zieloną pietruszkę, surowy kalafior? Bo słyszałam, że sałaty nie powinno się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Swize
 • Lidia Swize
 • 11.04.2011 13:21

nimfie nie wolno dawac nic slodkiego.... :/

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 15.09.2006 01:17

Papużka na zdjęciu nie jest nimfą ;) Pozdro

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.