Facebook Google+ Twitter

Nina Andrycz nie żyje. Dama polskiego kina zmarła w wieku 102 lat

Dziś w Warszawie zmarła dama polskiego kina, Nina Andrycz. Aktorka teatralna i filmowa, znana głównie z ról królowych i arystokratek, miała 102 lata.

 / Fot. PAP/Mariusz SzyperkoNina Andrycz nie żyje. Aktorka teatralna i filmowa nazywana była damą polskiego kina - ze względu na swoje arystokratyczne maniery oraz sposób gry obsadzana była przede wszystkim w rolach królowych oraz heroin. Grała m.in. Elżbietę w „Marii Stuart” Schillera, Królową Małgorzatę w Ryszardzie III Shakespeare'a, Marię Stuart u Słowackiego czy Izabelę Łęcką w "Lalce" (w spektaklu teatralnym).

Występowała nie tylko w teatrach i filmach, ale również w Teatrze Telewizji, w którym grała czołowe postaci znane z kart literatury światowej, m.in. Annę Kareninę czy Panią Bovary.

Nina Andrycz urodziła się w 1912 roku w Brześciu Litewskim. Na deskach teatru zadebiutowała jeszcze przed wojną, w 1934 roku. Wcześniej studiowała na dwóch uczelniach wyższych, których jednak nie ukończyła: na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie oraz Uniwersytecie Warszawskim. W 1934 roku skończyła jednak studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej.

Po wybuchu II wojny światowej porzuciła aktorstwo na rzecz pracy kelnerki. Później wróciła do zawodu.

Jeszcze w PRL-u została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi w 1953 roku czy Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1985). W 1995 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2008 roku Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Była żoną premiera Józefa Cyrankiewicza, plotka głosi, że podkochiwał się w niej sam Józef Stalin. Nie miała dzieci - otwarcie przyznawała się do aborcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Żyła 101 lat, 2 miesiące i 19 dni... [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała Artystka i bardzo ludzki Człowiek. [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To były czasy: - Nina Andrycz w Teatrze Telewizji Polskiej. Cześć Jej Pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.