Facebook Google+ Twitter

NIP będzie tylko dla firm

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-08 07:08

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą musiały ubiegać się o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W kontaktach z fiskusem będą posługiwały się numerem PESEL - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

NIP dla firm nie będzie już nadawany w formie decyzji administracyjnej - czytamy w artykule. To tylko część zmian, które znalazły się we wstępnych założeniach do nowelizacji ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna" - założenia są właśnie na etapie konsultacji.

Zlikwidowanie NIP dla osób fizycznych to spełnienie oczekiwań podatników - ocenia gazeta. Od wielu lat niezrozumiałe było posługiwanie się dwoma numerami indywidualnymi dla konkretnej osoby - NIP i PESEL - zauważa dziennik.

Dziwny wydaje się jednak - zdaniem gazety - pomysł, aby NIP nie był wydawany w formie decyzji administracyjnej. Dziś decyzja w tej sprawie wydawana jest na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Te z kolei obligują fiskusa do odpowiedniego a zwłaszcza terminowego załatwienia sprawy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.