Facebook Google+ Twitter

Nirwana Kurta Cobaina. Rozpacz naszych czasów

Kurt Cobain mieści się w galerii najbardziej fascynujących portretów. W kwietniu minęło 20 lat od jego tragicznej śmierci. Dziecko naszych czasów, za którym tęskni się, jak za kimś, kto przedwcześnie pozostawił puste po sobie miejsce.

 / Fot. A. MillerRozwód rodziców. Pomieszkiwanie z ojcem, potem z jego nową żoną i pasierbami. Oglądam biografię Kurta Cobaina. Zanurzony w sukcesie i otoczony przyjaciółmi popadał w mroczną alienację. Miałby dziś 47 lat.

Nie da się tylu interpersonalnych nieszczęść - a więc nieszczęść w ogóle, gdyż porażka intymna grozi upadkiem całej osoby - popełnianych w imieniu kategorii, która zdaniem wielu uczonych jest warunkiem szczęścia, zbyć zdawkowym wzruszeniem ramion.

Seksualne wyzwolenie miało zawieść ludzkość w jakąś krainę spokoju i harmonii. Od czasów rewolucji seksualnej wierność, zaufanie, trwała więź uległy niszczycielskiej erozji. Zapomnieliśmy co to zdrada i samotność. Im sprawniej je wypieramy, tym więcej są obecne wśród przyczyn, które pchają w przepaść rozpaczy.

W krajach bogatych, gdzie niczego do szczęścia nie brakuje, ludzie popełniają samobójstwa, gwałcą się i ranią. Ustanowienie nowego złotego cielca: seksu i wolności indywidualnej (twój wybór jest absolutem, twój wybór jest zawsze najlepszy, bo jest twój) zniszczyło poczucie wspólnoty na zasadniczym poziomie.

Utrata miłości, która więcej ma wspólnego z decyzją i trwaniem, niż z namiętnością jest też utratą odpowiedzialności za własne dzieci - ich pomyślność i rozwój. Łatanie zranień, które zadaje oddalenie się od siebie matki i ojca (w imię jakiejś nowej namiętności) jest powierzchownym zadośćuczynieniem.

Cobain po rozwodzie rodziców nigdy nie odzyskał równowagi. Wychowywał się z ojcem. Matka zachowała przy sobie córkę. Może powinno być odwrotnie.

- Chociaż instrumenty, którymi został obdarowany brzmiały fenomenalnie i zainspirowały chłopaka do gry on wciąż się czuł nieszczęśliwy w domu - czytamy w jego biografii. Był wyobcowany i wściekły, ponieważ wierzył, że ojciec faworyzuje macochę, przyrodnie rodzeństwo i nowonarodzonego braciszka, Chada, który przyszedł na świat w 1979 r. Wtedy Kurt zaczął eksperymentować z narkotykami, oddalił się od ojca, któremu wyrzucał porzucenie matki.

Tak mi się smutno zrobiło patrząc na Cobaina i pomyślałam, że mogłabym się przenieść do pokoju, w którym się zamknął a potem zastrzelił. Na początku powiedziałabym mu: znam cię. Dlaczego nie wyciągnąć lekcji z twojego życia?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.