Facebook Google+ Twitter

Niszczycielski Felix zmierza w stronę lądu

W nocy osiągnął piąty najwyższy stopień intensywności. Oznacza to, że u wybrzeży Nikaragui i Hondurasu (bo one jako pierwsze staną na jego drodze) woda może spiętrzać się miejscami o 10 metrów, a wiatr będzie wiał ze stałą prędkością 270 km/h.

Huragan Felix / Fot. Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) NOAAHuragan ten jest dość nietypową formacją, gdyż od początku swego istnienia zaskakiwał naukowców i meteorologów z Krajowego Centrum Huraganów w Miami na Florydzie. Przybiera on na sile w zastraszającym tempie. Z każdą godziną stawał się coraz silniejszy, co powodowało systematyczne przechodzenie do kolejnych kategorii intensywności w ciągu zaledwie kilku godzin.

Piąta najwyższa kategoria w skali Saffira-Simpsona jaką obecnie ma Felix oznacza, że jest to żywioł zdolny dokonać katastrofalnych zniszczeń. Sam wiatr wiejący ze stałą prędkością 270 km/h, a w porywach osiągający 320 km/h będzie łamać drzewa i palmy jak zapałki, zrywać dachy z domów, a te o słabszej konstrukcji po prostu równać z ziemią. Oczywiście należy się spodziewać pozrywanych linii energetycznych. Jakby tego było mało, formacja chmur jaka wytworzyła się w tym układzie niżowym niesie ze sobą niewyobrażalne ilości wody. Opady deszczu są bardzo intensywne, co prowadzi do masowych podtopień, powodzi i osunięć ziemi. W przypadku tych ostatnich zdarza się, że całe wioski znikają pod zwałami ziemi i błota, grzebiąc jednocześnie dziesiątki, a nawet setki osób.Huragan Mitch / Fot. Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) NOAA

Pierwszy kontakt ze stałym lądem Felix osiągnie w nocy z poniedziałku na wtorek. Zbliży się wtedy do północnych wybrzeży Nikaragui i Hondurasu. Niestety jak uczy historia, kontakt tych dwóch biednych krajów z huraganem często kończył się bardzo źle. Wystarczy wspomnieć huragan Mitch, który zaatakował jesienią 1998 Amerykę Środkową, powodując kilkanaście tysięcy ofiar śmiertelnych i kolosalne straty materialne.

Prawdopodobna dalsza trasa huraganu Felix / Fot. Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) NOAAW środę huragan z niesłabnącym impetem uderzy we wschodnie wybrzeże Jukatanu, m.in. w Belize, a następnie przejdzie nad Gwatemalą i terytorium Meksyku. Przejście nad lądem znacznie osłabi huragan, gdyż nie będzie miał on dostępu do gorącej pary wodnej, która jest dla niego istną pożywką. W kolejnych godzinach swojego istnienia ponownie wkroczy nad wody Zatoki Meksykańskiej, przesuwając się nadal na zachód wzdłuż wybrzeża Meksyku.

Należy wspomnieć o tym, że w roku 1995 również szalał huragan o imieniu Felix. Więcej informacji o nim znajdziesz tutaj

Zobacz aktualne zdjęcie huraganu Felix

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Imiona huraganom na Północnym Atlantyku nadaje National Hurricane Center (NHC) czyli Krajowe Centrum ds. Huraganów NOAA :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.