Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26269 miejsce

Niwnice. Parafianie zbuntowali się, bo proboszcz bił ich dzieci

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2010-03-22 14:09

W Niwnicach koło Lwówka Śląskiego wrze. Ludzie zbuntowali się przeciw księdzu Franciszkowi Jaworskiemu. - Kapłan bije nasze dzieci - alarmują Bożena Ścigan, Agnieszka Gromek i Irena Czyżewska. - Tak dłużej być nie może - podkreślają kobiety. I zapowiadają, że będą domagać się zmiany proboszcza.

 / Fot. Gazeta WrocławskaNa kapłana ludzie narzekali od dawna. Skarżyli się, że ich obraża, a każdej rodzinie założył konto i rozlicza z datków na remont kościoła i organów. Tyle tylko że - jak podkreślają ludzie - na organach nikt nie gra, bo organistę ksiądz przegonił.

Miarka przebrała się, gdy po jednym ze spotkań przed komunią św. chłopcy wrócili do domu przestraszeni i poobijani. Co zaszło w niwnickiej świątyni, opowiedział 9-letni syn pani Ireny - Jacek. Ksiądz Jaworski kazał przenieść ławkę dwójce chłopców. Bardzo się zdenerwował, gdy z pomocą pospieszył im kolega. Proboszcz popchnął jednego z chłopców. Ten się przewrócił, a - gdy wstał - został potargany za ucho.

Jackowi Ściganowi też się oberwało. - Ksiądz mnie również popchnął, upadłem i uderzyłem się w nogę. Boję się go, bo nigdy nie wiadomo, co zrobi - wyznał.

- Gdy kapłanowi nie spodobała się fryzura mojego syna, zwymyślał go. Używał takich słów, które wstyd przytaczać - opowiada zbulwersowana Irena Czyżewska.

Matki dzieci przystępujących w tym roku do komunii św. obawiają się, że któregoś dnia ich pociechom stanie się jeszcze większa krzywda ze strony księdza. Zdesperowani parafianie postanowili sprawę zgłosić policji. Marek Madeksza z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim potwierdza, że zgłaszają się matki z Niwnic.

Boję się księdza, bo nigdy nie wiadomo, co zrobi- Składają zawiadomienia, że ksiądz bije dzieci, wyzywa wulgarnymi słowami, wykręca uszy i poddusza - wylicza Marek Madeksza. Jak zapowiada, funkcjonariusze sprawę dokładnie sprawdzą.

Duchownemu nie postawiono żadnych zarzutów, ale jeśli doniesienia ludzi się potwierdzą, to kapłan może odpowiadać za naruszenie nietykalności cielesnej lub fizycznej i psychiczne znęcania się nad dziećmi.

Ksiądz Franciszek Jaworski nie chce rozmawiać z dziennikarzami. Ksiądz Piotr Nowosielski z legnickiej kurii biskupiej o incydentach w Niwnicach dowiedział się od nas. - Najpierw sprawa musi zostać przedstawiona naszemu biskupowi - powiedział ksiądz Nowosielski. - Na pewno biskup wezwie na rozmowę księdza Jaworskiego oraz innych księży, aby wyjaśnić, co zaszło - zapewnia.

Ks. Nowosielski zapowiada, że w najbliższych dniach legnicka kuria ogłosi stanowisko w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dobry dowód sabotarzu na wsi znak drogowy na bramie, ciekawe na którym skrzyżowaniu brakuje znaku. Tym juz powinny sie już zainteresować odpowiednie służy, kto ten znak dostarczył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jan S. - "Ludzią sie nie podoba..." - szanowny panie - ludziOM, ludziOM (komu, czemu - ludziOM)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeszcze sie taki ksiąz nie urodził co by każdemu dogodził"
Ksiądz Franciszek w naszej parafi był 16 lat, zdrowie zniszczył. Ksiądz poświęcał swój wolny czas na to by Kościół i plebania miały wygląd, nie prosząc nikogo o pomoc. Kościół i plebania nie są księdza tylko mieszkańców parafii!. Opieka Kościoła (praca) należy do ludzi. Ludzią sie nie podoba bo nie chca pracować na własnej parafi i dlatego robią ten ambaras. Dziwi mnie to że w Niwnicach sa takie problemy z księdzem ja bym go odznaczył medalem. TRZEBA SIE WZIĄŚĆ DO PRACY NA PARAFII I NIE BĘDZIE PROBLEMÓW Z KSIĘDZEM!!!!!!!!!!
LUDZIE BY CHCIELI ŻEBY IM DAWAĆ A OD SIEBIE NIC.
WEŹCIE SIE ZA ROBOTE A NIE NARZEKANIE!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli tak to po co je wysyłać na lekcje religii nikt nie przyjdzie to i kłopotu nie będzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba p. Tomasz minął się z tematem. Za tekst ocena 5+ Polska, chociaż nie wiadomo kto napisał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mi oceniać tego księdza.
Jedno jest pewne jestem za tym żeby policjant lał pałą pseudo-kibola a nauczyciel ucznia który próbuje mu włożyć kibel na głowę mógł wysłać go do tego policjanta żeby ten wytłumaczył mu zasady dobrego wychowania oczywiście jak odpocznie po tłumaczeniu temu pierwszemu zasady kibicowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w tej parafii żaden chłop w wojsku nie słuzył? Nie wiedza jakim uniwesalnym lekarstwem jest "kocówa"? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.