Facebook Google+ Twitter

Niż demograficzny dotarł na warszawskie uczelnie

Z roku na rok na uczelnie składa dokumenty coraz mniej studentów. Zgadza się to z wcześniejszymi przewidywaniami socjologów. Jest nas po prostu coraz mniej!

Sonda

Czy uważasz, że studenci wieczorowi powinni otrzymywać taki sam dyplom jak studenci dzienni?

 / Fot. M k/CC BY-SA 3.0Według gazeta.pl na UW, jak dotąd jednej z najbardziej obleganych uczelni w Polsce, zaczyna brakować studentów. Miejsca na 31 kierunkach nie zostały wypełnione po pierwszej rekrutacji, przez co uczelnia musiała organizować drugą, a nawet trzecią.

Wolne miejsca pozostały na takich kierunkach jak nauki o rodzinie, polityka społeczna, profilaktyka społeczna i resocjalizacja, socjologia, studia euroazjatyckie i wschodnie, lingwistyka czy filologia ugrofińska. Wakaty pozostają również na studiach ścisłych, ale to akurat jest normalne. Studenci wciąż czują obawę przed studiami związanymi z fizyką czy matematyką, mimo że zapewniają one znacznie lepsze zatrudnienie i zarobki. Zatem wolne miejsca czekają na maturzystów na fizyce, bioinformatyce i biologii systemów, inżynierii nanostruktur i matematyce. Brzmi groźnie, ale warto pamiętać, że wiele z tych kierunków jest zamawianych, a studenci dostają wysokie stypendia za sam fakt studiowania.

Anna Korzekwa, rzeczniczka UW zapewnia, że mimo to progi na uczelni nie zostaną zaniżone, a każdy kierunek dzienny zostanie uruchomiony. Inna sytuacja występuje na studiach płatnych, gdzie brak chętnych może uniemożliwić uruchomienie jakiegoś kierunku. Anonimowa doktorantka pracująca przy rekrutacji twierdzi jednak, że na studia wieczorowe progi często są zaniżane, aby tylko uzyskać jak największą liczbę studentów, którzy będą płacić. Tacy adepci otrzymują później identyczny dyplom co studenci dzienni, z tym że czasami dostają się na studia dzięki posiadanym pieniądzom, a nie wiedzy i pracy umysłowej. A przypomnijmy, że Uniwersytet Warszawski ciągle jest uczelnią państwową, o dużym prestiżu.

Kolejne tury rekrutacyjne trwają również na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w SGGW. Na UKSW jest to ponad czterdzieści pięć kierunków, również głównie humanistyczne, ale nie tylko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jolka
  • Jolka
  • 08.08.2012 21:10

No to parę prywatnych parauczelni padnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 08.08.2012 17:05

A mnie się wydaje że szkolnictwo w tym kraju nie jest dla uczniów i studentów a odwrotnie - studenci i uczniowie są dla szkolnictwa. W wielkim skrócie wygląda to tak - Studiuj ucz się inwestuj w siebie jak będziesz profesorem będziesz wykładał chemię w Rosmanie. Udaje się tylko nielicznym reszta pozostaje bez zawodu. Znam paru inżynierów którzy pracują na stanowiskach gdzie ktoś po dobrej szkole zawodowej sprawdziłby się idealnie. Teraz szkoły mają niż demograficzny a dodatkowo Niemcy chcą szkolić zawodowo polaków u siebie.
Coś jest nie tak chyba?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Grzegorz
  • Grzegorz
  • 08.08.2012 14:53

Wolne miejsca również na wyróżnionej ostatnio przez Polską Komisję Akredytacyjną socjologii w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej
http://www.wsb.edu.pl/index.php?p=new&idg=dk,101&id=2609&action=show

Komentarz został ukrytyrozwiń
Abc Abc
  • Abc Abc
  • 08.08.2012 12:32

To nie niż. Operator koparki zarabia lepiej niż absolwent większości kierunków studiów. Łącznie ze ścisłymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.