Facebook Google+ Twitter

"Niziny" Herty Müller

Müller ma własny styl literacki, pełen plastyczności, dziecięcej wyobraźni i surowości. Można go nazwać naturalizmem poetyckim.

 / Fot. Okładka książki"Niziny" wydane w Polsce przez wydawnictwo Czarne to literacki debiut rumuńskiej pisarski niemieckiego pochodzenia. Akcja utworu rozgrywa się głównie na wsi, gdzie bohaterka, niezwykle przypominająca samą autorkę, spędza swoją młodość. Wrażliwość dorosłej osoby, która wraca do zdarzeń oddalonych w czasie i przestrzeni, a także lekka naiwność dziecka, w które się na powrót wciela, daje niecodzienny efekt świeżej, a zarazem mądrej literatury.

Müller, tak jak Canetti w "Ocalonym języku", pokazuje siebie jako młodego człowieka, który
musi wzrastać w skomplikowanym świecie, w którym jest się bez korzeni, chyba że samemu się chce je w swojej głowie stworzyć. Jedno z opowiadań "Nizin" doskonale pokazuje ten problem. Drzewo genealogiczne bohaterki przypomina, że sporo w jej rodzinie romansów, zdrad, rozstań i nieślubnych dzieci, a dziewczyna nie może określić swojej tożsamości. Nie wie kim jest ona sama, jej prawdziwa rodzina i nawet nie jest pewna, czy ma to w dzisiejszych czasach jakiekolwiek znaczenie. Ciągle bowiem, poza sprawami rodzinnymi, wraca problem historii i tego, że naród, z którego wywodzi się bohaterka, ponosi zbiorową odpowiedzialność za II wojnę światową. Kobieta nie ma o to do świata żalu, bowiem jej ojciec, jak jej wiadomo, na wojnie "świętością nie grzeszył".

"Niziny" to znakomita literatura dla tych, którzy lubią odkrywać nowe przestrzenie w literaturze, zarówno na mapie geograficznej, jak i mentalnej. Müller ma własny styl literacki, zarazem pełen plastyczności i dziecięcej wyobraźni, jak i surowości. Można go nazwać naturalizmem poetyckim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.