Facebook Google+ Twitter

Niższa szkoła rapu

Dawniej słyszeliśmy teksty o życiu, biedzie, otoczeniu - coś z przekazem. Teraz o nienawiści, zbrodniach i demoralizacji młodzieży - polski rap kiedyś i dziś.

Teksty Paktofoniki, Abradaba czy Liroya kojarzy większość osób, niekoniecznie sympatyków muzyki. Pytając znajomych o czym są piosenki wymienionych wyżej artystów, słyszę: "O życiu stary!". Właśnie? Rzadko kiedy w tych utworach znajdujemy słowa nienawiści do drugiego rapera lub zespołu - potocznie nazywane dissem. Tworzone dla zaspokojenia swoich potrzeb, a nie dla publiki, szybciej znajdowały odbiorców. Odwrotnie jest z tymi, które trafiają do stałych "kręgów" zainteresowanych i tworzone są głównie dla "kasy".

Początki hip hopu w Polsce

W roku 1993 powstaje pierwsza niezależna grupa hip hopowa - Wzgórze Ya Pa 3 pochodząca z Kielc. Swój debiutancki album pt. "Wzgórze Ya Pa 3" wydali dzięki wytwórni płytowej S.P Records
zyskali w kraju rozgłos, a także zdobyli rzeszę wiernych fanów. Niespełna rok po sukcesie chłopaków z Kielc, na hip hopowej arenie pojawił się kolejny dobrze zapowiadający się raper - Piotr Marzec znany jako Liroy. Który okazał się wielkim talentem początku lat 90. W swojej twórczości ukazywał problemy związane z przyjaciółmi, rodzicami, opowiadał o wyjazdach i kombinowaniu, którego w jego życiu nie brakowało.

W 1996 roku pojawiła się nowa odmiana hip hopu - "psychorap", którego twórcą był zespół "Kaliber 44", z którym związany był raper Abradab. Teksty zespołu były nasycone emocjami i wyrażaną agresją. Muzycy czerpali inspirację z polskiej literatury, np. z "Dziadów" Adama Mickiewicza.

"...z matki obcej
krew jego: dawne bohatery, a
imię jego: czterdzieści i cztery."Również jednym z członków Kalibru był ś.p. Magik - raper, który w późniejszym czasie współtworzył zespół PFK - Paktofonika, wywodzący się ze stolicy Górnego Śląska, Katowic.

Powolne zmiany... na gorsze

Jeszcze kilka lat temu na polskiej scenie królowali Mezo czy Liber, którzy przez złośliwych nazywani są twórcami "Hip-hopolo". Jednak do dziś trafiają do odbiorców ze swoimi piosenkami, chociaż ich czas triumfu już minął. Poruszają oni kwestie nie tylko materialne, ale też zalewają falą uczuć. Chcą przekazywać i pokazać jak wiele w życiu znaczy wnętrze człowieka, że to co ma się w środku jest bezcenne.

Kolejnym dobrze funkcjonującym zespołem, który mi się nasuwa na myśl, jest Fenomen. Grupa przyjaciół, którzy nastawili się na to, by w swoich tekstach ukazywać tylko prawdę, nawet tą bolesną - przykładem jest piosenka "Ludzie przeciwko ludziom", w której wykorzystano m.in cytat z pisarki Zofii Nałkowskiej: "To ludzie ludziom zgotowali ten los". Teraz takich zespołów to ze świecą szukać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ja JA
  • Ja JA
  • 05.06.2011 11:40

same bzdury i zero argumentów

Komentarz został ukrytyrozwiń
anonim
  • anonim
  • 01.06.2011 16:21

Teraz trudno wybic sie poczatkujacym... Ktozy chca cos zrobic w tym kierunku cos zostawic po sobie jakis slad. Na poczatku wiadome ze nie beda nawijac tak jak inni raperzy bo ucza sie... Tak jak ja pisze teksty sam,sam robie bity i nie dla pieniedzy tylko dla tego ze postawilem sobie taki cel w zyciu do ktorego daze choc wiem ze nie jestem w tym dobry nie mam taletu ale chce zrobic cos dla siebie... tez jestem wychowany na ulicy kombinacje alkohol dragi,ale dzieki sluchaniu takiej muzyki wiele sie nauczylem i wiem ile warte zycie jest... chcialbym nagrac plyte opisac swoje zycie i powiedziec tym ktozy maja podobne zycie do mojego zeby odstawili dragi i zaczeli czerpac z zycia jak najwiecej przyjemnosci...

Komentarz został ukrytyrozwiń

moze odpowiem na ten tekst swoim, bo sporo tu bzdetow, jak znajde chwile to cos naskrobie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.