Facebook Google+ Twitter

Niższe czynsze dzięki państwowemu funduszowi

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-08 11:21

Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów zaakceptował utworzenie Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Fundusz będzie inwestował w całe budynki z lokalami mieszkalnymi, a następnie wynajmował te mieszkania najemcom po niższej niż rynkowa cenie. Czynsz ma być niższy o 20-30%. Autorzy projektu deklarują dodatkowo, że mniejsze od rynkowych będą także koszty eksploatacji, bo stawki opłat za media zostałyby osobno wynegocjowane z dostawcami. Kto będzie mógł podpisać umowę? Każdy, kto udowodni, że stać go na opłacenie czynszu w mieszkaniu z Funduszu. Umowa najmu ma trwać nie krócej niż rok i nie dłużej niż 10 lat. Ważny okaże się czas: jeśli chętnych będzie więcej niż mieszkań, to pierwszeństwo otrzymają ci, którzy zgłosili się najwcześniej.
BGK liczy, że pewna liczba mieszkań będzie gotowa już w I połowie 2014 r. Docelowo ma ich być ok. 20 tys. Projekt obejmie lokale o powierzchni nie większej niż 50-60 m kw. i – w każdym razie na początku – tylko te w największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź).
Suma, jaką ma dysponować Fundusz Mieszkań na Wynajem, to 5 mld zł. Jego twórcy chcą, by był on samowystarczalny (raz zasilony środkami nie wymagał dalszych dopłat) oraz rynkowy (zarządzany tak jak inne fundusze inwestycyjne, zgodnie ze standardami biznesowymi). Jak miałoby to wyglądać w praktyce? - Autorzy projektu oparli strategię inwestycyjną na założeniu 4-proc. zwrotu z czynszu – tłumaczy Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy – Doradcy Inwestycyjni.
Celem Funduszu jest w pierwszej kolejności zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem. Ma on wypełnić lukę między lokalami komunalnymi, które mają niskie czynsze, lecz są trudno dostępne, a mieszkaniami wynajmowanymi komercyjnie. Do długofalowych korzyści inicjatywy należałoby poprawienie sytuacji na rynku mieszkaniowym, zwiększenie mobilności zawodowej Polaków (lokale do wynajęcia powstałyby tam, gdzie najłatwiej o pracę) i pobudzenie rynku nieruchomości.
Fundusz Mieszkań na Wynajem budzi jednak podobne wątpliwości co Mieszkanie dla Młodych. BGK zamierza kupować tylko nowe budynki z rynku pierwotnego, a więc od deweloperów. Do tego zasoby mają być tworzone tylko w największych miastach, gdzie występuje największa nadpodaż mieszkań, które firmy bezskutecznie usiłują sprzedać od wielu miesięcy. - Projekt wiąże się także z wysokim ryzykiem wystąpienia korupcji, zarówno przy transakcjach między państwowym funduszem a prywatnymi firmami, jak i przy procedurach przyznawania mieszkań – dodaje Monika Kozak-Tobolewska.
Mimo kontrowersji Fundusz Mieszkań na Wynajem wzbudza zainteresowanie. Pracownicy BGK donoszą, że już zgłaszają się chętni.
(Agnieszka Urbanowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.