Facebook Google+ Twitter

''No comments" - Lewandowski po spotkaniu z Jose Manuelem Barosso

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-26 10:18

Około 20. minut trwało spotkanie szefa Komisji Europejskiej z Januszem Lewandowskim, typowanym na polskiego komisarza. Jose Barroso od wczoraj rozmawia z kandydatami, których zaproponowały unijne rządy. Chce bowiem już w przyszłym tygodniu ogłosić decyzję w sprawie podziału tek.

Janusz Lewandowski nie chciał się wypowiadać po spotkaniu. ''No comments" - mówił pytany przez dziennikarzy o przebieg rozmowy. Dodał tylko, że przewodniczący Barroso wkrótce przedstawi skład nowej Komisji. Polski rząd mówi niezmiennie, że ubiega się o dobrą tekę gospodarczą. Wymienia rynek wewnętrzny, handel i przemysł.

Do tej pory w Komisji mówiło się, że europoseł Platformy Obywatelskiej największe szanse ma na to, by objąć tekę budżetową.

Komisję Europejską można porównać do unijnego rządu - na jej czele stoi przewodniczący, a 26. komisarzy ma przydzielone zakresy obowiązków, czyli umowne resorty, za które odpowiada - od nauki przez rolnictwo i kwestie rozszerzenia po gospodarkę.

Najbardziej zacięty bój między unijnymi krajami toczy się zawsze o teki gospodarcze, uważane w Komisji za najbardziej prestiżowe i dające spore wpływy. Francja już zabiega o rynek wewnętrzny i pewnie go dostanie. Hiszpania być może otrzyma sprawy konkurencji, którymi do tej pory zajmowała się Holenderka Neelie Kroes, znana w Polsce w związku ze stoczniami.

Teraz, w nowej Komisji może ona odpowiadać za handel. Pozostaje jeszcze przemysł, który chętnie wzięliby Niemcy, ale ta teka była w kręgu zainteresowania także Polski. W Brukseli nieoficjalnie mówi się natomiast, że największe szanse Janusz Lewandowski ma na budżet.

Szef Komisji powinien na początku przyszłego tygodnia oficjalnie poinformować komu jaką tekę powierzy. W połowie stycznia kandydaci zostaną przesłuchani w Parlamencie Europejskim i po zaakceptowaniu przez deputowanych będą mogli rozpocząć pracę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.