Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2066 miejsce

No i gdzie w Polsce rośnie najstarszy dąb szypułkowy?

Na temat wieku dębów powstało wiele legend i obiegowych twierdzeń. Lubuszanie chcą, aby dąb „Chrobry” był tym najstarszym, Pomorzanie – „Bolesław”, a mieszkańcy Śląska chwalą się dębem rosnącym w powiecie cieszyńskim.

Jesteśmy w Piotrowicach, małej miejscowości w województwie lubuskim, niedaleko Szprotawy. / Fot. Jola PaczkowskaJest tablica informacyjna. / Fot. Jola PaczkowskaJesteśmy w Piotrowicach, małej miejscowości w województwie lubuskim, niedaleko Szprotawy. Zatrzymujemy się przy głównej drodze, by odnaleźć ten, jak głoszą źródła, najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Rośnie w rezerwacie przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich.I oto on - "Chrobry"! / Fot. Jola Paczkowska 750-letni "Chrobry". / Fot. Jola PaczkowskaI oto ukazuje się naszym oczom. Majestatyczny i tajemniczy zarazem. Dąb Chrobry, jak informuje tablica, ma już 750 lat. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m.

Jeszcze nie wiemy, że cytowane wyżej źródło, zepsuje nam nasze odczucia zdobywców, czegoś naj… Oto nieoczekiwanie poinformuje nas, że najstarszym polskim dębem szypułkowym jest 800-letni dąb "Bolesław" rosnący w gminie Ustronie Morskie w pobliżu Kołobrzegu. Średnica korony - 20 m, wysokość drzewa - 32 m, ale obwód pnia - 6,91m.

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego mówią skromnie o rosnącym w Kończycach Wielkich – ma ponad 750 lat i jest najstarszy… na Śląsku.
Podobno wiek drzewa można określić jedynie na podstawie ilości słojów pnia, które są jego pamięcią. Jednak na temat wieku dębów powstało wiele legend i obiegowych twierdzeń. Dawniej uważano, że to dąb „Bartek” jest tym najstarszym, ale okazało się, że jego wiek oceniano błędnie, nawet na 1200 lat. Tymczasem nie minęło więcej niż 700 lat, gdy był żołędziem.

Odpocząć w towarzystwie starego dębu... / Fot. Jola PaczkowskaWróćmy w Lubuskie. Przysiadamy chwilę na drewnianych ławach, nie przeszkadzając jednocześnie biesiadującym obok przy ognisku innym miłośnikom natury. Dowiadujemy się od sąsiadów, że „Chrobrego”za pomnik przyrody uznano już w 1967 r.

W Polsce znajduje się ok. 33 tys. pomników przyrody, z czego najwięcej jest pojedynczych drzew i grup drzew. Jednym z kryteriów pozwalających uznać dąb za taki pomnik jest jego obwód - musi wynosić minimum 3,7 metra. Dęby szypułkowe lepiej znoszą trudne warunki klimatyczne niż dęby bezszypułkowe i dlatego przedstawiciele tego właśnie gatunku wiodą prym wśród pomników przyrody.

Dąb zawsze wzbudzał podziw i szacunek z powodu swej długowieczności i osiąganych rozmiarów. Był bohaterem wielu legend i opowieści. W starożytnej Grecji uważany był za drzewo Zeusa, boga nieba, błyskawic, grzmotów i piorunów. Również Słowianie czcili to drzewo, przypisując mu nadzwyczajną moc. Istniał też piękny zwyczaj, że kiedy w rodzinie na świat przychodził syn, dąb sadzono na pamiątkę.

Podziwiamy jego silnie rozwiniętą koronę. / Fot. Jola PaczkowskaKto tu mieszka? / Fot. Jola PaczkowskaPodziwiamy silnie rozwiniętą koronę "Chrobrego", jego grube konary i gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Kto tu mieszka?

Żołędzie tego dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu w 2004 r. Pewnie informowali papieża, że to… najstarszy polski dąb szypułkowy. W każdym razie z poświęconych żołędzi wyhodowano sadzonki, a te rozsadzono po całym kraju w celu upamiętnienia papieża-Polaka. Patrz ostatnie zdjęcie.
Warto jeszcze wspomnieć, że objętość „Chrobrego” wynosi około 90 m³ - i jest największa wśród dębów polskich. A więc tak czy inaczej - naj…

Młodszy o jakieś... 450 lat brat. / Fot. Jola Paczkowska
Przyglądając się różnym dębom, zastanawiamy się, czy wiek jest naprawdę tak bardzo ważny? Piękne, majestatyczne mogą być drzewa dużo młodsze od piotrowickiego. Przekonuję się o tym codziennie, spoglądając na około 300-letniego „młodziana” rosnącego przed PSP1 w Nowej Soli (również pomnik przyrody ). Pomyśleć, ilu to dostojnik musiał w swoim życiu widzieć uczniaków?
Guido Ceronetti: „Drzewa nie są zielenią: to nasi starsi bracia unieruchomieni...”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Kornelia Słoma
  • Kornelia Słoma
  • 03.11.2011 17:18

Ja dopieri jestem w 3 klasie i niewiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
macius3120
  • macius3120
  • 25.10.2011 17:37

taki dąb jest ponad 2 metry

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Wisniewski
  • Jacek Wisniewski
  • 22.09.2010 22:16

Wedlug informacji znalezionych w internecie najstarszy dab w polsce(ponad 900 letni) im. Władysława Szafera znajduje sie w potulicach niedaleko nakla nad notecia. oto link http://www.potulice.pl/potulice/dab-szypulkowy.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 13:34

Tylko z otwartą przyłbica plus postawić, za artykuł i zdjęcia. SUPER! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

patriotyzm lokalny podpowiada
moim skromnym zdaniem
jednym z najstarszych dębów szypółkowych jest
dąb Bartek.

jednocześnie nie ujmuję innym starym dębom ich lat potęgi i sławy.

dbajmy o nie jednakowo bo to najstarsi obserwatorzy naszych burzliwych dziejów.

pozdrawiam wszystkich sympatyków starych drzew.

bartłomiej kowalewski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo fajny tekst ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dopiero jak zobaczyłam twój link trafiłam na ten artykuł ;) ja najbardziej kocham w starych drzewach ich majestat, dumę. I świadomość, że jakby potrafiły mówić, to opowiedziałyby niejedną cudowną, wzruszającą historię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu,pięknie to opisałaś i zilustrowałaś.
W moim rodzinnym mieście jest pomnikowa wierzba krucha,która mierzy w obwodzie 6 m i 60 cm i według Wikipedii jest największą w Polsce z tego gatunku...niestety wierzba jest nikomu nieznana,bo nie ma na niej stosownej tabliczki. Właśnie wysłałam (wraz z innymi sympatykami naszej ziemi rodzinnej) pismo do UM,z prośbą o tabliczkę.Jak coś się ruszy to napisze o naszej wierzbie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.