Facebook Google+ Twitter

No normalnie

W dzisiejszych czasach to, że ktoś został lekarzem wcale nie oznacza, że nie może być np. muzykiem, na co świetnym przykładem jest Kuba Sienkiewicz z zespołu Elektryczne Gitary.

O filmie Rejs napisano już tyle, że moje skromne słowa nic tu pewnie nie dodadzą. Jedną z przyczyn tak wielkiej popularności tego obrazu, było zaangażowanie tzw. „naturszczyków” – aktorów amatorów, a mówiąc wprost ludzi zupełnie nie związanych z aktorstwem. Efekt był wyśmienity. Naturszczycy zagrali tak doskonale ...naturszczyków, że pewnie niejednemu aktorowi po szkole teatralnej by się to nie udało.

W dzisiejszych czasach to, że ktoś został lekarzem wcale nie oznacza, że nie może być np. muzykiem, na co świetnym przykładem jest Kuba Sienkiewicz z zespołu Elektryczne Gitary. Na całe szczęście odwrotna sytuacja, kiedy muzyk zostaje lekarzem jest rzadka, a jeżeli już to kończy się adnotacją w kronikach kryminalnych. Mamy też w Polsce przykład filozofa, który jest biznesmenem i to bardzo skutecznym. To oczywiście Janusz Palikot. Słynny polski śpiewak Wiesław Ochman jest z wykształcenia…inżynierem. Mało tego również uznanym malarzem. Przykładów można by mnożyć.

Teraz ten swoisty eksperyment przenoszony jest na media. Oto w publicznym radio umieszczani są „naturszczycy”, którym powierza się niezwykle ważne role. W krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia na eksponowanym stanowisku członka Rady Nadzorczej znalazła się pewna pani, która dotychczas kierowała hotelem, dość niezwykłym zresztą. W gruncie rzeczy może to być trafny wybór, bo przecież w tym akurat hotelu praca była nieskomplikowana, ruch średni a i klient niewymagający. Klient przychodził, wynajmował pokój, zapraszał panią lub pana, płacił, wychodził. Płacił za…dobę, ale przebywał najwyżej dwie, trzy godziny.

Takim właśnie hotelikiem (nawiasem mówiąc jego właścicielem był krakowski magistrat) kierowała pani, która jest obecnie w zarządzie Radia Kraków. Otóż przy takim ruchu i, że się tak wyrażę, mało wymagającym kliencie, Pani owa zapewne miała wiele wolnego czasu. W sam raz aby słuchać radia. Pewnie słuchała (miejmy nadzieję, że Radia Kraków), bo w każdym biurze czy urzędzie pracownicy słuchają. A jak słuchała, to znaczy, że się zna, czyli może być członkiem Zarządu. Nieważne, że wcześniej w mediach nigdy nie pracowała. Przecież Janusz Palikot też nie studiował ekonomii tylko filozofię, a jak mu dobrze idzie!

Z kolei w poznańskim Radiu Merkury pojawił się młody gentleman, który odpowiadać będzie za program. Jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe wskazuje, że powinien w Radiu Merkury zając się na przykład najwyżej logistyką przesyłek pocztowych. Niestety z programu rozgłośni którą kieruje zna tylko…muzykę.

Ryzyko w eksperymencie z „Rejsu” mogło kosztować niewiele. Ot, najwyżej o filmie nikt by dzisiaj nie mówił. Przekwalifikowanie się filozofa na biznesmena, chirurga na muzyka czy inżyniera w śpiewaka i artystę malarza w przypadku braku zdolności w tym kierunku nie przynosi większej szkody. Naturszczyzna w mediach publicznych, a mówiąc szerzej w mediach w ogóle szkodę już przynieść może. Jeśli jest szkoda, to ktoś musi za nią zapłacić. I tu pojawia się fundamentalne pytanie: Kto za to zapłaci? Coś mi podpowiada, że jak mówił inżynier Mamoń:

„(…) No i panie i kto za to płaci? Pan płaci... Pani płaci... My płacimy... To są nasze pieniądze proszę pana... Społeczeństwo proszę pana... No normalnie.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Są lekarze z wykształcenia, a wzięli się za Totolotka i PZU. I jeszcze chyba siedzą. A mogliby za nędzne pensje ratować życie ludzkie. Muzycy z Ukrainy mają największą firmę naftową wśród obcokrajowców w Polsce (już uzyskali obywatelstwo polskie). Studia powinny być płatne (niskooproc. raty spłacane przez absolwenta). Czy ktoś obliczył roczne straty Narodu Polskiego z tytułu nietrafionych studiów lub wyjazdu na tułaczkę ekonomicznych dezerterów? Artykuł interesujący, zwłaszcza subtelny wątek omówiony jakże subtelnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.