Facebook Google+ Twitter

Nobel 2015 : Aleksijewicz – "Nie jestem bohaterką"

Noblistka na swoim twitterze napisała : "Właśnie otrzymałam telefon ze Szwecji. Jestem szczęśliwa! Dziękuje!"

 / Fot. wikipedia.frSwietłana Aleksijewicz, pisząca w języku rosyjskim, powszechna faworytka otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2015 rok.
Aleksijewicz jest pisarką zaangażowaną – od swojej pierwszej książki do ostatniej szukała źródła zła i dawała możliwość ludziom opowiedzenia swojej historii, których to ludzi historycy powszechnie ignorowali i dalej ignorują. Jest osobą bardzo dyskretną – tak jako opisująca dzieje ludzi, jak i w życiu prywatnym.
W jednym z wywiadów dla prasy francuskiej powiedziała, ze wojna była głównym tematem rozmów w jej rodzinie. Jej dziadek i babcia zginęli na wojnie, a jako dziecko widywała na Białorusi inwalidów wojennych, którzy żebrali, nie mając żadnej możliwości pracy i nie otrzymując zapomogi ze strony państwa. Rodzice także opowiadali jej o okrucieństwach wojny – i to ukształtowało ją jako pisarkę.
Każda książka wymagała od niej wielu lat pracy i jak twierdzi, czasami sama w siebie wątpiła, czy uda jej się ukończyć rozpoczętą pracę. Aleksijewicz nie należy do bardzo płodnych pisarzy, ale każda z jej książek jest znaczącym wkładem do literatury światowej. Przez trzydzieści dwa lata wydała sześć książek, a jednak dała się poznać szerokiej publiczności jako wybitna osobowość.
Jej książki są dzisiaj tłumaczone na 19 języków, a ona sama jest jedną z bardziej czytanych pisarek piszących w języku rosyjskim.
Jak powiedziała w jednym z wywiadów – tematów nie brakuje, gdyż zło istnieje pod wieloma formami – i jak dodała : chociaż Dostojewski całe życie szukał człowieczeństwa w człowieku, to Szałamow mu wytłumaczył, że w ciągu kilku dni na łagrach to człowieczeństwo w człowieku zanika.

Pisarka od lat mieszka naprzemiennie we Francji, Niemczech, Włoszech czy Szwecji – gdzie częstokroć jest zapraszana z cyklem wykładów – ale informacja o nagrodzie Nobla zastała ją na Białorusi. Być może jej książki przestaną być wreszcie tam zakazane?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.