Facebook Google+ Twitter

Nobel z ekonomii za 2011 rok dla Sargent i Sims

Nobel z ekonomii w tym roku otrzymało dwóch amerykańskich badaczy Thomas Sargent i Christopher Sims.

Oficjalnie nagroda ta nazywa się "Nagroda Banku Szwedzkiego w naukach ekonomicznych dla uczczenia pamięci Alfreda Nobla" i przyznawana jest od 1969 roku z funduszy Centralnego Banku Szwedzkiego.

Tegoroczni nobliści z ekonomii zostali nagrodzeni za pracę nad badaniami przyczyn i skutków pomiędzy polityką ekonomiczną a różnymi czynnikami makroekonomicznymi, jak PKB, inflacja, zatrudnienie i inwestycje – czytamy w komunikacie prasowym nagrody.

Thomas Sargent, (ur. 1943) jest profesorem na prywatnym Uniwersytecie New York, drugi laureat, Christopher Sims, (ur. 1942) wykłada na Uniwersytecie
Princeton.

T. Sargent interesował się głównie badaniem zmian w polityce ekonomicznej, a C. Sims koncentrował się nad rezultatem zaistniałych raptownych i negatywnych zmian w ekonomii, jak np. nagłe i znaczne podwyżki cen ropy, nagły spadek konsumpcji dóbr wśród rodzin.

Jak powiedział o laureatach John Hassler z Akademii Szwedzkiej: "Praktycznie wszyscy współcześni badacze empiryczni w makroekonomii i diagnostycy polityki opierają się na ich pracach" – przytacza agencja Reuters.

Nagroda z ekonomii kończy sezon przyznawania nagród Nobla rozpoczęty nagrodą z medycyny. Wszystkie nagrody zostaną wręczone w rocznicę urodzin fundatora nagród Alfreda Nobla, 10 grudnia.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.