Facebook Google+ Twitter

Nobel z medycyny dla trzech naukowców za badania nad transportem wewnątrzkomórkowym

Komitet Noblowski ogłosił zwycięzców tegorocznego Nobla z medycyny i fizjologii. Statutka trafiła do trzech naukowców Jamesa E. Rothmana, Randy'ego W. Schekmana oraz Thomasa C. Suedhofa za badania nad systemem transportu wewnątrz ludzkich komórek.

 / Fot. EPA/JANERIK HENRIKSSON"Nagroda Nobla z medycyny w 2013 r. wędruje do trzech naukowców, którzy rozwikłali tajemnicę tego, jak komórka organizuje swój wewnętrzny system transportu" - poinformował Komitet Noblowski.

O co właściwie chodzi?

Jest to odkrycie procesu kluczowego dla życia. To dzięki niemu komórki różnych organizmów, w tym nasze, zarządzają transportem wszelkich niezbędnych substancji tak, by zapewnić dostarczanie właściwych cząsteczek we właściwe miejsca o właściwym czasie. Ten sam mechanizm zapewnia, że szkodliwe substancje są izolowane i wyrzucane poza komórkę.

Narzędziem transportu są miniaturowe pęcherzyki tłuszczowe. Tegoroczni laureaci odkryli, jak się tworzą, jak otwierają, jak krążą. Zrozumieli mechanizmy genetyczne rządzące tym procesem, odkryli białka, które w tym uczestniczą, zinterpretowali sygnały sterujące kolejnymi etapami procesu. Mówimy tu o odkryciu podstawowych mechanizmów, które umożliwiają życie wszelkim komórkom, stąd ich konsekwencje dotyczą w medycynie tak szerokiego zakresu dziedzin, jak choroby układu nerwowego, cukrzyca, czy zaburzenia układu odpornościowego.

Tegoroczny Nobel to pewne zaskoczenie. Według agencji Thomson Reuters najbardziej prawdopodobne było, że Nobel trafi do naukowców zajmujących się rakiem piersi, metylacją DNA i ekspresją genów oraz autofagocytozą.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzięki za ten ważny artykuł.
Dużo innych, ciekawych info o Nauce:
http://newtimes.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.