Facebook Google+ Twitter

Noblista Mahammad Yunus już wkrótce w Polsce

Współautorzy: Barbara Podgórska

Do Polski zawita wkrótce Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, bangladeski ekonomista uniwersytecki.

Aut. okładki Katarzyna Januszko / Fot. Skan A. K. Podgórski
Twórca pojęcia i praktyki mikrokredytu, zaliczany do grona za największych innowatorów społecznych na świecie, przyjedzie do Warszawy 31 stycznia bezpośrednio ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, poświęconego "wielkiej zmianie".

Komitet Noblowski przyznając Yunusowi nagrodę w 2006 roku, argumentował decyzję stwierdzeniem: "nie będzie można osiągnąć trwałego pokoju, dopóki duże grupy ludności nie znajdą sposobu na wydostanie się z nędzy".autorem zdjęcia PerseuBooks jest Tim Campbell / Fot. Udostępnine przez Media Con Corda

Mikrokredyty, to niskokwotowe pożyczki udzielane biednym ludziom, na własną działalność gospodarczą Zwykle nie maja oni najmniejszych szans na
kredyty w zwykłych bankach, ze względu na zupełną niewydolność finansową. Dla stek tysięcy ludzi ubogich w krajach rozwijających się mikrokredyty oznaczają nadzieję na wyrwanie się z zaklętego kręgu ubóstwa i wykluczenia, nadzieje na ludzką egzystencję.

autorem zdjecia GCL jest Grameen Creative Lab / Fot. Udostępnine przez Media Con Corda
Dokonania Yunusa są doceniane w dobie globalnej zapaści finansowej. „Kiedy kryzys jest najgłębszy, mogą się pojawić ogromne możliwości. Ubodzy nauczyli mnie całkowicie nowej ekonomii.”” – przekonuje twórca koncepcji przedsiębiorstwa społecznego.

Okazuje się, że mikrokredyty i przedsiębiorstwa społeczne, dotychczas służące poprawie życia głównie ubogich kobiet w krajach rozwijających się, sprawdzają się w każdym kraju, ostatnio nawet w… USA. W obliczu obecnego kryzysu ekonomicznego, przesłanie Noblisty staje się elementem nowej strategii rozwoju Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

szampoo
  • szampoo
  • 27.01.2012 19:42

ludki, teraz jak pobierać pliki to tylko ANONIMOWO i BEZPIECZNIE!!! np. tutaj goo.gl/TOv8Z lub goo.gl/sXnpU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.