Facebook Google+ Twitter

Noblista Mahammad Yunus w Polsce

Współautorzy: Barbara Podgórska

Od 31 stycznia do 2 lutego w Warszawie będzie gościł Muhammad Yunus, bangladeski ekonomista uniwersytecki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, twórca pojęcia i praktyki mikrokredytu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Grameen_Yunus_Dec_04.jpg / Fot. Internet
We wtorek, 31 stycznia, o godzinie 18. Yunus da wykład otwarty w Bibliotece Uniwersyteckiej, na temat: "Przedsiębiorczość społeczna. Nowy model biznesu oparty na… bezinteresowności".

Komitet Noblowski przyznając Yunusowi nagrodę w 2006 roku, argumentował decyzję stwierdzeniem: "nie będzie można osiągnąć trwałego pokoju, dopóki duże grupy ludności nie znajdą sposobu na wydostanie się z nędzy".

Mikrokredyty, to niskokwotowe pożyczki udzielane biednym ludziom, którzy nie maja szans na kredyty w zwykłych bankach, ze względu na zupełną niezdolność kredytową, a przeznaczane przez nich na jakakolwiek działalność gospodarczą. Dla wielu ludzi ubogich w krajach rozwijających się mikrokredyty są zwykle jedyną szansę na wyrwanie się z biedy.

Dokonania Yunusa są przez jednych wychwalane pod niebiosa, przez wielu również krytykowane. Nie brak ostrych w wymowie publikacji, reportaży filmowych pokazujących, jak bezwzględna windykacja mikrokredytów, prowadzi do niewyobrażalnych dramatów osobistych, samospaleń i innych drastycznych samobójstw dłużników.
 / Fot. skan Adam K. Podgórski
W 2011 roku w Polsce ukazała się ksiązka Muhammada Yunusa, „Przedsiębiorstwo społeczne. Kapitalizm dla ludzi”, stanowiąca swoistą Biblię ekonomii społecznej, ostatni modnej i lansowanej, tak jakby istniała ekonomia niespołeczna. Książkę, w tłumaczeniu Zofii Wiankowskiej-Ładyki, z przedmową Jerzego Hausnera, wydała ConCorada w Warszawie.

Muhammad Yunus, Pokojowa Nagroda Nobla, Komitet Noblowski, Zofia Wiankowska-Ładyka, Jerzy Hausner, ConCorada Sp. z o. o, Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.