Facebook Google+ Twitter

Noc biologów w Olsztynie

Co robią naukowcy w swoich laboratoriach? Czym zajmują się na co dzień olsztyńscy biolodzy różnych specjalności? Czego szukają w genach, jeziorach czy na Antarktydzie?

 / Fot. noc biologówCo robią naukowcy w swoich laboratoriach? Czym zajmują się na co dzień olsztyńscy biolodzy różnych specjalności? Czego szukają w genach, jeziorach czy na Antarktydzie? I czy te badania mogą przejeść jakieś wymierne korzyści, na przykład na Warmii i Mazurach? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można już 10 stycznia, w czasie ogólnopolskiej Nocy Biologów. Wystarczy odwiedzić miasteczko uniwersyteckie w Kortowie.


Biologia to nauka o życiu. Biologia rozwiązuje wiele ważnych problemów współczesnego świata. Zmienia nie tylko filozofię i codzienne dyskusje w mediach, ale wpływa także na rozwój ekonomiczny i gospodarkę opartą na innowacji. Biolodzy to nie siwiejący dziadkowie, biegający po łące z siatką na motyle. Biolodzy to naukowcy, pracujący w nowoczesnych laboratoriach i rozwiązujący różnorodne problemy. Biologią stosowaną jest np. biotechnologia, inżynieria środowiskowa. Z odkryć biologicznych czerpie rolnictwo, medycyna, kosmetologia, ochrona przyrody, leśnictwo czy nawet coraz dynamiczniej rozwijająca się biogospodarka.


Pod wpływem odkryć biologicznych zmienia się nasz język, na przykład mówimy już o ekosystemach inwestycyjnych, ewolucji wszechświata czy nawet naturalnej selekcji wszechświatów. Modelujemy już nie tylko ekosystemami czy całą biosfera i klimatem ale na poziomie molekularnym wymyślamy biologiczne drukarki 3 D. Nic nie jest już tak jak dawniej, nawet rodzicielstwo. Coraz częściej biolodzy zadają sobie pytanie nie czy coś jest możliwe, ale czy warto to zrobić w sensie etycznym.


Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie a wykorzystanie innych grup istot żywych jako GMO jest coraz większe w różnych dziedzinach życia. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne, skalę wpływy zmian antropogenicznych na to ocieplenie oraz o wpływ tych zmian na różnorodność biologiczną. ONZ ogłosiło Dekadę Bioróżnorodności (2011-2020).


Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic, zarówno w formie studiów jak i kształcenia ustawicznego czy pozaformalnego czy tylko zaspakajania ciekawości w różnorodnych środkach przekazu. Tym ciągle rosnącym oczekiwaniom społecznym starają się wyjść naprzeciw największe uczelnie w Polsce, razem organizując trzecią już „Noc Biologów”. Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny i przystępny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami! Tej jednej, jedynej w roku, „Nocy Biologów”.


Zapraszamy na trzecią edycję Nocy Biologów, w piątek, 10 stycznia 2014 r. Zazwyczaj noc w porze zimowej rozpoczyna się krótko po godzinie 15, a za oknem zwykle trzyma mróz i sypie śnieg. W tym roku raczej tak nie będzie. Jak tętni wtedy życie? Także to laboratoryjno-akademickie? Przekonacie się przyjmując zaproszenie jednego z kilkunastu wydziałów przyrodniczych w Polsce. Łączy nas fascynacja biologią, wspólna platforma internetowa i logo. My zapraszamy na UWM na Wydział Biologii i Biotechnologii.


W Olsztynie czekamy na Was już za dnia od godz. 10.00, bo chcemy umożliwić udział w eksperymentach dzieciom z przedszkoli i młodzieży ze szkół. Liczymy, że już po południu przyjdą ponownie, tym razem ze swoimi rodzicami. Działać będzie także kawiarnia naukowa, gdzie w kameralnych warunkach porozmawiać będzie można z prawdziwymi naukowcami.
Pierwszą Noc w styczniu 2012 r. organizowało 16 jednostek naukowych, w 2013 r., już 19 instytucji. Jak będzie w 2014 roku?
Celem Nocy Biologów nie jest tylko zabawa i popularyzacja odkryć biologicznych, celem jest także objaśnianie świata i próba odpowiedzi na pytanie „dlaczego” w odniesieniu do różnych zjawisk.

Cele jest upowszechnianie i popularyzacja nauki w formule uniwersytetu otwartego. Chcemy rozbudzać ciekawość oraz chęć do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na nieszkodliwe obcowanie ze światem żywym (biologicznym).


Zaprasza Stanisław Czachorowski, pozdrawia Zofia Wojciechowska.
Będziemy tam z Wami http://www.publikuj.org/spotkania_z_hortiterapia_podczas_nocy_biologow_2014_33809.htmlStrona główna akcji (http://www.nocbiologow.home.pl/).
Blog wydziałowy http://biologiaolsztyn.blogspot.com
Strona na Facebooku http://www.facebook.com/home.php?sk=lf#!/NocBiologowOlsztyn
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/683213195046828

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.