Facebook Google+ Twitter

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-06-20 19:29

Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie 21 i 22 czerwca odbędzie się impreza związana ze średniowiecznymi obrzędami przesilenia letniego, starym rzemiosłem, kulturą słowiańską i wikingami.

 / Fot. mat. organizatoraTo polsko-niemieckie przedsięwzięcie realziowane jest od jedenastu lat i cały czas cieszy się ogromną popularnością.

W ramach imprezy odbędą się następujące wydarzenia:
1. Otwarcie osady wczesnośredniowiecznej na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich, gdzie polscy i niemieccy rzemieślnicy w strojach z ówczesnej epoki postarają się przybliżyć sposób życia, wykonywaną pracę, oraz zaprezentować rzemiosło. Będzie można także obejrzeć namioty wojów, ich broń i wyposażenie, a także pokazy walk.

2. Warsztaty rzemieślnicze przeznaczone będą dla różnych grup wiekowych i pozwolą poznać pracę ówczesnych ludzi. Zaprezentowane zostaną m.in.: kowalstwo, tkactwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, obróbka drewna, ziołolecznictwo, wikliniarstwo. Będzie można uczestniczyć w wyrobie słynnych średniowiecznych podpłomyków połączonym z degustacją.
 / Fot. mat. organizatora
3. Pokazy walk Słowian i wikingów, w których udział wezmą drużyny z Polski i Niemiec m.in. Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Nord, Miklagard (Trójmiasto), Walhalla (Poznań), Ulvborg Hird (Białystok), Ukranie (Torgelow).
Wojowie i wikingowie ubrani we własnoręcznie wykonane stroje, odegrają w scenerii średniowiecznego grodu widowisko historyczne.

Dla odwiedzających przewidziano również warsztaty łucznicze, rzuty oszczepami, konkursy siłowe, zręcznościowe, znoszenie rannego z pola walki, mierzenie strojów, warsztaty kulinarne i pokazowa kuchnia średniowieczna (potrawy z kotła, podpłomyki itp.), warsztaty sztuki walki (walka z wojami).

4. Pokazy obrzędów przesilenia letniego, obchodzonych w średniowieczu przez plemiona germańskie, słowiańskie i celtyckie, związanego z przesileniem letnim, m. in.: wygaszanie ognisk i krzesanie ognia, puszczanie wianków na Odrze, obrzęd na dobry następny rok i wiele innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Puszczanie wianków na Odrze? Widziałem nakręcanie obrzędów nocy kupalnej na planach filmowych. Fotografowanie takich scen jest intrygujące i ciekawe. Nic jednak nie przewyższy pamiętnych sekwencji tego typu z filmu "Andriej Rublow", noże dlatego że były czarnobiałe,a jednak bardzo zmysłowe. Przydałby się przy materiale link na youtube z takim motywem. Poproszę o galerię zdjęć z tego wydarzenia nad Odrą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.