Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ewa Bo
Ewa Bo
Na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie 21 i 22 czerwca odbędzie się impreza związana ze średniowiecznymi obrzędami przesilenia letniego, starym rzemiosłem, kulturą słowiańską i wikingami.

To polsko-niemieckie przedsięwzięcie realziowane jest od jedenastu lat i cały czas cieszy się ogromną popularnością.

W ramach imprezy odbędą się następujące wydarzenia:
1. Otwarcie osady wczesnośredniowiecznej na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich, gdzie polscy i niemieccy rzemieślnicy w strojach z ówczesnej epoki postarają się przybliżyć sposób życia, wykonywaną pracę, oraz zaprezentować rzemiosło. Będzie można także obejrzeć namioty wojów, ich broń i wyposażenie, a także pokazy walk.

2. Warsztaty rzemieślnicze przeznaczone będą dla różnych grup wiekowych i pozwolą poznać pracę ówczesnych ludzi. Zaprezentowane zostaną m.in.: kowalstwo, tkactwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, obróbka drewna, ziołolecznictwo, wikliniarstwo. Będzie można uczestniczyć w wyrobie słynnych średniowiecznych podpłomyków połączonym z degustacją.

3. Pokazy walk Słowian i wikingów, w których udział wezmą drużyny z Polski i Niemiec m.in. Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Nord, Miklagard (Trójmiasto), Walhalla (Poznań), Ulvborg Hird (Białystok), Ukranie (Torgelow).
Wojowie i wikingowie ubrani we własnoręcznie wykonane stroje, odegrają w scenerii średniowiecznego grodu widowisko historyczne.

Dla odwiedzających przewidziano również warsztaty łucznicze, rzuty oszczepami, konkursy siłowe, zręcznościowe, znoszenie rannego z pola walki, mierzenie strojów, warsztaty kulinarne i pokazowa kuchnia średniowieczna (potrawy z kotła, podpłomyki itp.), warsztaty sztuki walki (walka z wojami).

4. Pokazy obrzędów przesilenia letniego, obchodzonych w średniowieczu przez plemiona germańskie, słowiańskie i celtyckie, związanego z przesileniem letnim, m. in.: wygaszanie ognisk i krzesanie ognia, puszczanie wianków na Odrze, obrzęd na dobry następny rok i wiele innych.

5. Wykłady tematyczne będą poświęcone tematyce imprezy i zostaną wygłoszone przez historyków.

6. Warsztaty związane z muzyką wczesnośredniowieczną pozwolą poznać tajniki budowy instrumentów dawnych, spróbować swoich sił w dawnych formach wokalnych oraz nauczyć się tańców wczesnośredniowiecznych. Zajęcia warsztatowe poprowadzą muzycy z Polski i Niemiec.

7. Konkurs na najpiękniejszy wianek dla wszystkich kobiet niezależnie od wieku. Wianki można upleść w domu lub podczas imprezy ze specjalnie przygotowanych kwiatów i ziół przy pomocy „białogłów z historycznych domostw".

8. Przemarsz nad Odrę w celu spławiania wianków.

9. Interaktywny program dla dzieci obejmujący spotkania edukacyjno-historyczne o charakterze artystycznym.

Wstęp bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto