Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21380 miejsce

Noc Kupały - rodzime święto zakochanych

Kupalnocka to jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie...

Noc Kupały w chramie mazowieckim, 2009 RKP / Fot. Ratomir Wilkowski, www.R-K-P.prv.plNoc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką czy też w pewnych regionach Świętem Kresu lub też potocznie Sobótką, to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca. Obchodzona jest w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej (nie uwzględniając roku przestępnego) z 21 na 22 czerwca - nie należy mylić tego święta z później wprowadzoną wigilią św. Jana (potocznie zwaną też Nocą Świętojańską i posiadającą wówczas wiele zapożyczeń z zastałych, znacznie starszych tradycji) obchodzoną w nocy z 23 na 24 czerwca. Kupalnocka to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, o którym Józef Ignacy Kraszewski w "Starej Baśni" pisał: "Dzień Kupały - najdłuższy w roku, noc Kupały - najkrótsza, były jednym ciągiem wesela, śpiewu, skoków i obrzędów". Przesilenie letnie - podobnie jak pozostałe momenty graniczne w cyklu wędrówki ziemi wokół słońca (czyli również przesilenie zimowe oraz równonoc wiosenna i jesienna) - od zarania dziejów fascynowało jednak ludzi także w wielu innych regionach i kulturach świata.

Słowo "kupała" wbrew powszechnie głoszonym opiniom najprawdopodobniej nie ma nic wspólnego z ruską formą słowa "kąpiel". Tłumaczenie takie zostało wymyślone przez świat chrześcijański nie wcześniej niż w X-XI stuleciu - Kościół nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów "pogańskiej" Sobótki, podjął próbę zasymilowania tego święta z obrzędowością chrześcijańską. Z racji tego, że Jan Chrzciciel stosował chrzest w formie rytualnej kąpieli (w obrządku wschodnim) próbowano uczynić z niego patrona Nocy Kupalnej, a z czasem wręcz zaczęto zwać go Kupałą (w niektórych regionach Białorusi Jan Chrzciciel to nadal jeszcze Jan Kupała).

Stąd też zapewne w powszechnej świadomości społecznej wziął się inny pogląd, iż nazwa święta pochodzi od imienia rzekomego słowiańskiego bóstwa - patrona miłości i płodności - Kupały. W rzeczywistości teza o istnieniu takiego bóstwa jest najprawdopodobniej efektem wtórnym, stopniowo przeprowadzanej chrystianizacji (to raz przenikającej na tereny pogańskie to znów cofającej się - jako że chrystianizacja bynajmniej nie przebiegała ani specjalnie gwałtownie, jakby kto raptem światło zgasił, ani też bezproblemowo i bez oporów, jak się to niektórym wydaje). Raz wprowadzona postać Jana Kupały, w pewnych regionach mogła natomiast ulec pewnemu wtórnemu przeobrażeniu i następnie powrócić jako personifikacja o charakterze pogańskim.

W rzeczywistości wyraz "kupała" pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka "kump", oznaczającego grupę, czyli gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak kupa, skupić, kupić (w sensie "gromadzić"). Jeśli natomiast chodzi o słowo "sobótka" (późniejsze określenie Kupalnocki), to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół i od zarania miało wydźwięk pejoratywny; znaczyło dokładnie tyle, co "mały sabat". Z nazwą tą wiąże się również pewna legenda, mówiąca o tym, jakoby Sobótka była uroczystością ku czci pięknej dziewczyny o tym właśnie imieniu. Sobótka w bliżej nieokreślonym czasie zamieszkiwała ponoć bliżej nieokreśloną wioskę. Narzeczony jej, Sieciech, powróciwszy z wojny miał swą wybrankę pojąć za żonę, jednak wioska ich została nagle zaatakowana przez hordy wroga. Podczas odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona w samo serce. A działo się to wszystko w noc letniego przesilenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Jak by wyglądał Swiat, gdyby w przeszłości historii ludzkości nie grasowały hordy Zakonu Krzyżaków NMP Narodu niemieckiego??... - Jak by wyglądał Swiat gdyby dzisiaj nie było codziennych mordów na tle religijnym? Gdyby talibowie byli jedynie maleńką wioską górską, żywiącą się z pasterstwa oraz koziego mleka??

Wtedy moglibyśmy naprawdę powiedzieć o Wigilii... powszechnie panującej Miłości Wszystkich Narodów Swiata! - Nie trzeba by się bać... inwazji z Kosmosu;)) Ponieważ Ludzkość sama... swoją Miłością i Rozumem gospodarczo rządzi Swiatem :)) GDYBY....!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
podtekst
  • podtekst
  • 19.06.2012 21:25
Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 19.06.2012 15:26

A ja przypomnę, co pisał na przełomie 965-966 r. n.e. Ibrahim ibn Jakub (podróżnik z Tortosy w Hiszpanii) o Słowianach, w tym głównie z kraju Mieszka, gdyż najlepiej poznał Polan: "Kobiety ich, kiedy wyjdą za mąż, nie popełniają cudzołóstwa; ale panna, kiedy pokocha jakiego mężczyznę, udaje się do niego i zaspokaja u niego swoje żądze. A kiedy małżonek poślubi [dziewczynę] i znajdzie ją dziewicą, mówi do niej: 'gdyby było w tobie coś dobrego, byliby cię pożądali mężczyźni i z pewnością byłabyś sobie wybrała kogoś, kto by wziął twoje dziewictwo'. Potem ją odsyła i uwalnia się od niej."

A zatem tzw. puszczalska wspomniana w komentarzach nie należy do tej bajki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybrane tegoroczne obchody dostępne tu: http://pl.wikinews.org/wiki/Noc_Kupa%C5%82y *

* wiesz o innych - dopisz... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Mateusz Badiński: to ile prawdy w tym: http://demotywatory.pl/1799704/Puszczalska democie? ;]

Niewiele... O ile święto to niewątpliwie zawiera pewną symbolikę o wymiarze seksualnym / erotycznym (w końcu to m.in. święto miłości i płodności), to powszechna opinia o towarzyszącej mu powszechnej rozwiązłości uczestników jest dalece przesadzona. Zresztą w samym arcie jest stosowne rozwinięcie tej kwestii: "O ile bowiem faktycznie zdarzyć się mogło, że któraś z panien tej nocy straciła swój wianek, to tylko wówczas jeśli w dalszej kolejności szły za tym poważniejsze zobowiązania - czyli swaćba (ślub). Warto przy tym pamiętać, że najstarsze relacje z tych świąt sporządzane były zazwyczaj przez (raczej niezbyt przychylnych pogaństwu) kościelnych duchowych, dla których nawet pół odsłoniętej w tańcu łydki często stanowiło zupełnie wystarczający powód do zgorszenia i obrazy moralności." Inna sprawa, że nasi Słowiańscy przodkowie nie podchodzili do tych spraw, aż tak purytańsko jak przybyłe, późniejsze chrześcijaństwo, dla którego wszelka cielesność (przez pewien okres średniowiecza włącznie z dbaniem o higienę) była najkrótszą drogą do pokus i grzechu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lukii
  • Lukii
  • 14.02.2011 10:20

to ile prawdy w tym: http://demotywatory.pl/1799704/Puszczalska w tym cemocie nawet sie data nie zgadza jaki 23 czerwca?? no ale to sa demoty... dla niemyslacych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewiele... O ile święto to niewątpliwie zawiera pewną symbolikę o wymiarze seksualnym / erotycznym (w końcu to m.in. święto miłości i płodności), to powszechna opinia o towarzyszącej mu powszechnej rozwiązłości uczestników jest dalece przesadzona. Zresztą w samym arcie jest stosowne rozwinięcie tej kwestii: „O ile bowiem faktycznie zdarzyć się mogło, że któraś z panien tej nocy straciła swój wianek, to tylko wówczas jeśli w dalszej kolejności szły za tym poważniejsze zobowiązania - czyli swaćba (ślub). Warto przy tym pamiętać, że najstarsze relacje z tych świąt sporządzane były zazwyczaj przez (raczej niezbyt przychylnych pogaństwu) kościelnych duchowych, dla których nawet pół odsłoniętej w tańcu łydki często stanowiło zupełnie wystarczający powód do zgorszenia i obrazy moralności.” Inna sprawa, że nasi Słowiańscy przodkowie nie podchodzili do tych spraw, aż tak purytańsko jak przybyłe, późniejsze chrześcijaństwo, dla którego wszelka cielesność (przez pewien okres średniowiecza włącznie z dbaniem o higienę) była najkrótszą drogą do pokus i grzechu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

to ile prawdy w tym: http://demotywatory.pl/1799704/Puszczalska democie? ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Posłuchaj również o Kupale: http://w492.wrzuta.pl/audio/3CVlFnz3NKD/rkp_-_antyradio_warszawa_13_czerwiec_2010

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad w AntyRadio z 17.06.2010 o Nocy Kupały: http://w702.wrzuta.pl/audio/3ryPgJJndRf/antyradio_-_17_czerwiec_2010_rkp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.