Facebook Google+ Twitter

Noc Kupały w Poznaniu. Posłuchajcie tradycyjnych pieśni słowiańskich!

W piątek, 24 czerwca, o godz. 19 będziecie mogli m.in. posłuchać tradycyjnych pieśni słowiańskich w wykonaniu kobiecego zespołu śpiewu białego KOQRKI.

Wola. Innowacje i Kreacje / Fot. CWJ Hipodrom WolaNoc Kupały - słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. W centrum Wola. Innowacje i Kreacje będziecie mogli posłuchać tradycyjnych pieśni słowiańskich w wykonaniu kobiecego zespołu śpiewu białego KOQRKI.

21 czerwca o 19.16 przyjdzie do nas astronomiczne lato


Nauczycie się pleść tradycyjne wianki i dowiecie się o symbolice zawartej w obrzędach słowiańskich. Tradycyjne bajki dzieciom poczyta pani Hanka Billert - badaczka kultury słowiańskiej, a dorośli o rytuałach dowiedzą się z opowieści Małgorzaty Wosińskiej - antropolog kultury, muzyczki, doktorantki w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Akompaniować wieczorowi będzie DJ Śliwa.

Zapraszamy od godz. 19

Noc Kupały - obchody w 2011 roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... A więc tobie cały czas chodziło tylko o semantykę??? To po co na samym początku całe to twoje gadanie o "Na ziemiach polskich święto to zwano Sobótką lub Nocą Świętojańską i rzecz jasna nie miało ono wiele wspólnego z chrześcijaństwem" (tak jakby Sobótka i Noc Świętojańska były dokładnie tym samym i równorzędnym, co nie jest prawdą), oraz twoje późniejsze "Tyle, że Kupała jest tak samo utożsamiany z chrześcijańskim św. Janem" na moje wyraźne "Noc Kupały lub Sobótka niewątpliwie nie wiele miały wspólnego z chrześcijaństwem. [czy ja tutaj choć słowem wspominam, gdzie która nazwa była bardziej popularna?] Co innego tzw. Noc ŚwiętoJAŃSKA czyli Wigilia tzw. św. Jana - ta z kolei jak najbardziej ma związek z chrześcijaństwem, jako że była odpowiedzią tegoż na tępione, pogańskie, zbyt głęboko zakorzenione w społecznej świadomości, słowiańskie obchody przesilenia letniego."??? No to faktycznie ktoś ma chyba problemy z opanowaniem czytania ze zrozumieniem i wzajemnym porozumieniem się, bo wychodzi że dziad swoje, a baba swoje. Ja ci tłumacze, że Noc Kupały lub jak kto woli Sobótka "to święto pogańskie, obchodzone na tych ziemiach przed pojawieniem się chrześcijaństwa", w przeciwieństwie do "Wigilia św. Jana, czy jak kto woli Nocy ŚwiętoJAŃSKIEJ", które były późniejszym nadpisaniem, a ty raptem skupiasz się na tym, która nazwa święta pogańskiego była używana w której części słowiańszczyzny? To się panie R.N. trzeba od razu precyzyjnie i konkretnie wysławiać, a nie trollować i szukać zaczepki wynikającej ze świadomego rozmycia tematu ("postawy sugerującej"), a potem płakać że się zostało źle zrozumianym. No ale tak to już jest jak się wszędzie widzi czerwone demony PRLu... no ale ludzie przeczytają, sprawdzą literaturę i ocenią kto przekręca i kombinuje szczególnie wracając do początku tej dyskusji.

PS. Radze sobie przy okazji prześledzić jak na przestrzeni wieków zmieniały się granice Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
r.s.
  • r.s.
  • 20.06.2011 20:51

Chyba się nie rozumiemy. Od początku twierdzę, że w tradycji polskiej nie istniało określenie Noc Kupały! Postawa sugerująca, że tak było to ideologiczny pomysł "słowiański" rodem z PRL. Polecam za Wikipedią: Andrzej Kempiński: Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich i Jerzy Strzelczyk: Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian (s. 245 i s. 104). W obu przypadkach jednoznacznie czytamy tam, że nazwę Kupała należy ograniczyć do Słowian wschodnich (jest tam poświadczona już w XIII wieku), Słowianie południowi z kolei mieli krijec / kries. U nas pojawia się dopiero w XVII wieku jako z a p o ż y c z e n i e. U nas poświadczona jest Sobótka i teraz potocznie Noc Świętojańska. Jak mam jeszcze to tłumaczyć, że używacie niepolskiej terminologii? Po chińsku? A potem wielka dziwota, że ludzie mają was w nosie. Na tym kończę temat, ludzie przeczytają, sprawdzą literaturę i ocenią kto przekręca i kombinuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...niestety zdecydowana większość uznanych i powszechnie szanowanych autorytetów naukowych w tej dziedzinie pogańską genezę Nocy Kupały (Sobótki) wskazuje jednoznacznie - i to też jest fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakiś szczególny problem z opanowaniem czytania ze zrozumieniem? Więc powtórzę... Proszę przejrzeć sobie kilkanaście tomów Oskara Kolberga traktujących o rodzimej kulturze... Polecam też wysilić się bardziej i sięgnąć choćby do średniowiecznych kazań i glosów "potępiających te pogańskie praktyki" (wskazana znajomość łaciny)... Nikt nie mówił, że będzie łatwo i lekko - gdy się ktoś domaga literatury, to trza się przygotować na jej przestudiowanie, a nie potem pitolić i jojczyć, i próbować zmieniać front swojej dotychczasowej merytoryki...

PS. Pan R.S. generalnie nic "nie neguje" tylko tak sobie trolluje, próbując najwyraźniej dowieść, że noc Kupały lub jak kto woli Sobótka wywodzi się z tradycji judeochrzescijańskiej. Stąd nie dziwota, że swoją frustracje przenosi na swoich dyskutantów... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
r.s.
  • r.s.
  • 20.06.2011 17:54

I tyle w temacie: "Sobótka na Rusi zowie się Kupałą, a liczne ślady tego obrzędu z Wołynia, Ukrainy, Litwy i Białejrusi opisali nasi zbieracze rzeczy ludowych: Marcinkowski, Stecki, Eust. Tyszkiewicz i wlelu innych, jak u ludu polskiego uczynili to: Kolberg, Gregorowicz, Gloger i t.d. Seweryn Goszczyński osnuł cały poemat na tle sobótki karpackiej, a Wincenty Pol w "Pieśni o domu naszym " opiewa "wielkie wianków święto". Piotr Chmielowski podał w Tyg. Ilustr. (r. 1875, t. XV) obszerną rozprawę p. n. "Sobótka-zestawienie dwuch wieków i dwuch indywidualności". Każdy naród, który chce życie własne rozwijać, ma obowiązek w swoich zabawach, rozrywkach i widowiskach podnosić i odtwarzać obrazy obyczajowe ze swej przeszłości i zachowywać piękne zwyczaje ojczyste, do których należy u nas sobótka."

Komentarz został ukrytyrozwiń
r.s.
  • r.s.
  • 20.06.2011 17:24

Czyli choćby jednego małego przykładu o Nocy Kupały z terenów etnicznie polskich nie będzie? Teraz rozumiem frustrację. Przypomnę tylko, że nie neguję dla Polski pojęcia Sobótki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. A jak mimo wszystko pan R.S. ma nadal jakieś wątpliwości, to niech się uda do swojego proboszcza i zwyczajnie spyta, a następnie to co od niego usłyszy przekaże nam tutaj... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę przejrzeć sobie kilkanaście tomów Oskara Kolberga traktujących o rodzimej kulturze... Miłej lektury. Polecam też wysilić się bardziej i sięgnąć choćby do średniowiecznych kazań i glosów "potępiających te pogańskie praktyki" (wskazana znajomość łaciny)...

PS. A ja w rewanżu proszę choć o jedno źródło historyczne poświadczające Noc Kupały lub Sobótkę w obrzędowości mitologii semickiej :] A na poważnie - jakby ktoś nie uchwycił sarkazmu - sprawdzić od kiedy to KRK oficjalnie wprowadził do swojego kalendarza obchody "Wigilii św. Jana" (tak jakby ktoś o zdrowych zmysłach mógł jeszcze wątpić w pogańska genezę obchodów Kupalnych - bo to wszak takie chrześcijańskie - wszystkie te zioła i wróżby miłosne, oraz inne magiczne obrzędy i praktyki)... ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń
r.s.
  • r.s.
  • 20.06.2011 12:25

Ok, proszę choć o jedno źródło historyczne poświadczające termin "Noc Kupały" z terenów Polski. Na wschodnich rubieżach, na terenach etnicznie mieszanych rzecz jasna pojawia się ten obrzęd jako Kupalnocka, ale to słaby punkt zaczepienia do wywodzenia "rodzimości".

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Tyle, że Kupała jest tak samo utożsamiany z chrześcijańskim św. Janem

To w najmniejszym nawet stopniu nie tłumaczy czyjejś ignorancji, a tym bardziej utwierdzania błędnych potocznych opinii przez dowodzenie czegoś, o czym nie ma się większego pojęcia. Faktem jest, że Noc Kupały, czy jak kto woli Sobótka, to święto pogańskie, obchodzone na tych ziemiach przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Wigilia św. Jana, czy jak kto woli Noc ŚwiętoJAŃSKA, to z kolei święto które miało nadpisać i wyprzeć coś co ma silne umocowanie w etnicznej słowiańskiej kulturze. I to, że pan dorabia do tego własne "teorie" nie zmieni tego faktu, choćby się pan zasłaniał spuścizną PRLu, Watykanu czy nawet Radia Maryja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.