Facebook Google+ Twitter

Noc kupały za czasów dawnych Słowian

Noc kupały, zwana też sobótką lub potocznie nocą świętojańska to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótsza noc roku. Jest to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju,płodności,radości i miłości.

Kupalnockę wśród wszystkich ludów słowiańskich obchodzono podobnie. W Polsce skakano przez ogniska, co miało oczyszczać oraz chronić przed wszelakim złem i nieszczęściem. Zasuszone wianki z bylicy zakładano na rogi bydłu, by ustrzec je przed chorobami i urokami czarownic. Od dogasających o świcie ognisk nasi przodkowie zapalali pochodnie i obchodzili z nimi zagrody i domostwa, co chronić miało przed złymi duchami. Palono ogniska na rozstajnych drogach albo nad brzegiem jezior, bo wierzono, że woda, w której koniecznie trzeba się zanurzyć, miała podówczas właściwości lecznicze. Przeprowadzone w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W ogniskach, rozpalonych w tę noc, palono zioła. W trakcie radosnych zabaw wróżono i tańczono, dziewczęta puszczały wianki.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Również o Nocy Kupały tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwiazdki za wywołanie tematu. Przydałoby się zresztą coś więcej napisać o naszej słowiańskiej tradycji - znamy grecką mitologię na wyrywki, a nic nie wiemy o Trygławie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam
http://www.youtube.com/watch?v=ai-FjgQAAvU
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni, tak to juz było, że łatwiej było przyciagnąc wiernych adaptując stare obrzedy dla własnych celów.To nic nowego.Wszedzie tak robiono.Lokalizacja nowych kościołów również pokrywała sie z dotychczasowymi miejscami kultu, czesto zwanymi miejscami mocy.Dlatego tez wiele dawnych kosciołow jest doskonale usytuowanych energetycznie (oczywiscie nie w znaczeniu wspólczesnej energetyki ;-)).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sle gwiazdke i poetycka ilustracje do Twego tekstu : WWW.erotaszki na noc kupaly-poniwiec.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.06.2009 14:50

Które święto wygra to nie był bym taki pewien, gdyż przerabiający wiele innych świąt i obyczajów na swoją modłę, wszędobylski kościół w czasie chrystianizacji Europy, po zaciekłej walce adaptował święto, nadając mu nowego patrona, nazwę i nowe znaczenie rytuałom. Kupałę w X wieku zastąpiono świętym chrześcijańskim, obierając za patrona św. Jana Chrzciciela. Dniem św. Jana wybrano 24 czerwca, jako zbieżny z obchodami Kupalnej Nocy i przypuszczalny dzień jego śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

niestety, wiem które święto wygra ;-(((

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.06.2009 06:08

....i po co nam jakieś Walentynki!... :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.