Facebook Google+ Twitter

Noc Muzeów 2014. Moc atrakcji: wystawy, wykłady, koncerty

Galerie, muzea i wiele innych instytucji już w najbliższą sobotę 17 maja zapraszają na Noc Muzeów. Na zwiedzających czeka moc atrakcji: wystawy, wykłady, koncerty, a także projekcje filmowe. Warto nie spać tej nocy!

 / Fot. materiał prasowyW wielu polskich miastach, w czasie Nocy Muzeów, zwiedzający mają możliwość zobaczyć eksponaty, które do tej pory nie były prezentowane, lub które na co dzień nie są udostępniane. Również w wielu instytucjach odbywać się będą wystawy, wykłady, czy koncerty.

W tym roku w samej tylko Warszawie do wzięcia udziału w Nocy Muzeów zgłosiło się ponad 200 placówek: muzea, galerie, parafie, teatry, kluby i wiele innych instytucji. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Historii Żydów Polskich, które po raz drugi bierze udział w tym wydarzeniu. Muzeum zaprasza na projekcję kilkunastu filmów (m.in. "Co mój mąż robi w nocy?"), spektakl teatralny, dwie instalacje artystyczne, wystawę "Warszawa, Warsze", spacery po muzeum, fotograficzną podróż w czasie, wykłady (m.in. "Życie rozrywkowe żydowskiej Warszawy - kultura masowa"), a także warsztaty familijne.

Ponadto, na ścianach holu głównego muzeum rozbłyśnie mapa dawnego miasta złożona z przeplatających się fragmentów i kolaży dawnych rycin, grafik, reklam, szyldów, nazw ulic i gazet. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Również Łazienki Królewskie przygotowały moc atrakcji dla zwiedzających. W tym roku hasłem przewodnim Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich będzie "Konserwacja". Edukatorzy Ośrodka Edukacji Muzealnej oprowadzą gości po Pałacu na Wyspie, opowiedzą jego historię oraz ciekawostki związane z konserwacją pałacowych wnętrz. Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich będzie towarzyszył bogaty program artystyczny. Od godz. 18 do godz. 23 w Amfiteatrze odbywać się będzie happening "Ożywiony Amfiteatr", natomiast o godz. 21:30 na Scenie na Wodzie odbędzie się prapremiera zbioru pieśni do wierszy Bolesława Leśmiana w wykonaniu Adama Struga i Stanisława Soyki. Będzie można wziąć również udział w specjalnie na tę okazję przygotowanym quizie i sprawdzić swoją wiedzę o Łazienkach Królewskich.

Zwiedzający w Warszawie będą mogli wejść do placówek administracji, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Będzie można obejrzeć budynki Sejmu i Senatu, pałac prezydenta RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy Komendę Główną Policji.

Natomiast Polska Agencja Prasowa zaprasza do starej drukarni na Mińskiej 65. Będzie można obejrzeć tam wystawę zdjęć "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP", na której widać jak przez ostatnie lata zmieniała się Warszawa.

Nie tylko w Warszawie na zwiedzających czeka moc atrakcji. Białostoczanie będą mogli zrobić przedwojenną fryzurę u Wolfa Karpia, poznaniacy zobaczą najlepsze zdjęcia świata, a wrocławianie - rękopis "Pana Tadeusza". Trójmiasto zaprasza w teren: mieszkańcy zwiedzą z przewodnikiem kolekcję 45 murali na gdańskiej Zaspie, a pod okiem animatorów Gdańskiej Galerii Guntera Grassa, odkryją najbardziej przerażające miejsca w mieście. Również Wrocław, który już szykuje się do pełnienia roli Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., przygotował ciekawy program - m.in. zaprasza na wystawę "Jan Lebenstein" i do miejskiego Ratusza na pokaz mody "Wrocławski trashion".

Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja, jednak nie we wszystkich miastach. Np. w Krakowie, wydarzenie to odbędzie się noc wcześniej, z 16 na 17 maja. Wstęp do wszystkich instytucji będzie bezpłatny.

Spis miast, które biorą udział w Nocy Muzeów, a także ich program można znaleźć na Facebook'u.

Źródło: Informacja prasowa.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.