Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22686 miejsce

Noc Muzeów 2015 w Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu

Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu zaprasza 16 maja 2015 r. na artystyczno-literacki program: wystawę dzieł Piotra Pandyry, prelekcję dr Michała Larka o "Sprawie kryminalnej" Kraszewskiego i koncert "Kraszewski i przyjaciele".

Noc Muzeów w Pracowni-Muzeum Kraszewskiego / Fot. materiały prasowe Program Nocy Muzeów w Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu przy ul. Wronieckiej 14 w noc z 16/17 maja 2015 r. realizowany będzie w godz. 17.00-1.00. Tradycyjnie prezentacje sztuki współczesnej łączą się w nim z przypomnieniem dorobku patrona placówki. Tym razem w centrum uwagi znajdzie się powieść Kraszewskiego „Sprawa kryminalna” i jego związki z muzyką.

Program NOCY MUZEÓW 16 maja 2015 godz. 17.00 - 1.00:

godz. 18.00 otwarcie wystawy Piotra Pandyry"Przystanki w podróży. Obrazy poprzeszywane". Cykl prac inspirowany malarstwem niemieckich ekspresjonistów - Ernsta Ludwiga Kirchnera i George Grosza.

godz. 19.30 prelekcja dr Michała Larka: Józef Ignacy Kraszewski, scenarzysta HBO. Telewizyjne rozważania o "Sprawie kryminalnej".

godz. 21.00 koncert "Kraszewski i przyjaciele", wystąpią: Katarzyna Sobek – sopran, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian, Paweł Łukasik – altówka. W programie min. kompozycje J.I. Kraszewskiego, A. Zarzyckiego, S. Moniuszki, F. Chopina.

 / Fot. materiały prasowe Wernisaż dzieł Piotra Pandyry (ur. 1981 r. w Myślenicach) pozwala zapoznać się z oryginalną twórczością artysty, który poszukuje nowych, autorskich strategii artystyczno-edukacyjnych (łączących modę i sztukę) jako drogi do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ukończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie, następnie studiował Edukacje artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od ponad dziesięciu lat, poza sztuką, zajmuje się krawiectwem artystycznym. Współpracuje z projektantami oraz ze studentami szkół projektowania mody przy realizacji kolekcji i dyplomów, zajmując się konstrukcją i tworząc ostateczną formę.

 / Fot. materiały prasowe Wykład Michała Larka (IFP UAM) umożliwi spojrzenie na dziewiętnastowiecznego pisarza przez pryzmat współczesnej kultury – objawi niezwykle emocjonujący scenariusz oparty na powieści „Sprawa kryminalna” Kraszewskiego. Oto pewnej nocy zupełnie niespodziewanie znika Daniel Tremmer, kontrowersyjny dziedzic z Orygowiec. Wszyscy są przekonani, że doszło do zabójstwa. Tymczasem miejscowy detektyw, niejaki Małejko, podejrzewa tu jakiś podstęp. I ma rację!

Józef Ignacy Kraszewski po raz kolejny okaże się prawdziwym mistrzem fabuł, które mogłyby zainspirować niejeden przebojowy serial telewizyjny. „Sprawa kryminalna” – jak będzie dowodził prelegent - jest na to koronnym dowodem. Powieść zaczęła się ukazywać w 1872 roku w „Dzienniku Poznańskim”, a zatem poprzedziła słynną serię o Sherlocku Holmesie. Ten pierwszy polski kryminał to pomysłowe połączenie opowieści kryminalnej z komedią romantyczną. Mamy tu wszystko, co trzeba: zabójczą zagadkę, romans, zdeterminowanych kochanków, sprytną intrygę, twist, happy end, no i detektywa Małejkę, który próbuje metodycznie „wyświdrować” prawdę. Piękna, nastrojowa, wciągająca historia!

 / Fot. materiały prasowe Muzyczny koncert Katarzyny Sobek, Joanny Błażej-Łukasik, Pawła Łukasika będzie okazją do przypomnienia zasług J. I. Kraszewskiego na polu krzewienia kultury muzycznej.

Józef Ignacy Kraszewski w latach gimnazjalnych w Świsłoczy uczył się gry na fortepianie, a podczas studiów na Uniwersytecie Wileńskim uczęszczał na fakultet muzyczny. Podczas dwudziestokilkuletniego pobytu na Wołyniu pisarz utrzymywał kontakty z miejscowymi muzykami i kompozytorami, niejednokrotnie stając się ich promotorem. To właśnie Kraszewskiemu Stanisław Moniuszko przesłał swój pierwszy „Śpiewnik domowy”, który pisarz w artykule w „Tygodniku Petersburskim” uznał za znakomite dzieło. Sam Kraszewski uwielbiał grać Chopina, sprowadzał dzieła Schumanna, Schuberta, Liszta, Berlioza. Podejmował też próby kompozytorskie np. Pastusze piosenki, Fantazyjkę z ulubionej śpiewki oraz wspólne kompozycje z bratem Kajetanem. Domy pisarza w Żytomierzu, Dreźnie były otwarte dla goszczących tam muzyków m.in. A. Kątskiego, J. Wieniawskiego czy J. Kleczyńskiego. Do „Bluszczu”, „Kłosów”, „Tygodnika Ilustrowanego” przesyłał artykuły, recenzje muzyczne, sprawozdania z życia muzycznego. Dla badaczy interesująca jest korespondencja autora „Starej baśni” z wieloma wybitnymi postaciami muzycznymi tamtej epoki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

" Sprawa kryminalna" Kraszewskiego? Nie znam, muszę natychmiast nadrobić!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaiste, ciekawy program!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna interesująca propozycja Nocy Muzeów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.