Facebook Google+ Twitter

Noc Muzeów 2015 w Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu

Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu zaprasza 16 maja 2015 r. na artystyczno-literacki program: wystawę dzieł Piotra Pandyry, prelekcję dr Michała Larka o "Sprawie kryminalnej" Kraszewskiego i koncert "Kraszewski i przyjaciele".

Noc Muzeów w Pracowni-Muzeum Kraszewskiego / Fot. materiały prasowe Program Nocy Muzeów w Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu przy ul. Wronieckiej 14 w noc z 16/17 maja 2015 r. realizowany będzie w godz. 17.00-1.00. Tradycyjnie prezentacje sztuki współczesnej łączą się w nim z przypomnieniem dorobku patrona placówki. Tym razem w centrum uwagi znajdzie się powieść Kraszewskiego „Sprawa kryminalna” i jego związki z muzyką.

Program NOCY MUZEÓW 16 maja 2015 godz. 17.00 - 1.00:

godz. 18.00 otwarcie wystawy Piotra Pandyry"Przystanki w podróży. Obrazy poprzeszywane". Cykl prac inspirowany malarstwem niemieckich ekspresjonistów - Ernsta Ludwiga Kirchnera i George Grosza.

godz. 19.30 prelekcja dr Michała Larka: Józef Ignacy Kraszewski, scenarzysta HBO. Telewizyjne rozważania o "Sprawie kryminalnej".

godz. 21.00 koncert "Kraszewski i przyjaciele", wystąpią: Katarzyna Sobek – sopran, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian, Paweł Łukasik – altówka. W programie min. kompozycje J.I. Kraszewskiego, A. Zarzyckiego, S. Moniuszki, F. Chopina.

 / Fot. materiały prasowe Wernisaż dzieł Piotra Pandyry (ur. 1981 r. w Myślenicach) pozwala zapoznać się z oryginalną twórczością artysty, który poszukuje nowych, autorskich strategii artystyczno-edukacyjnych (łączących modę i sztukę) jako drogi do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ukończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie, następnie studiował Edukacje artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od ponad dziesięciu lat, poza sztuką, zajmuje się krawiectwem artystycznym. Współpracuje z projektantami oraz ze studentami szkół projektowania mody przy realizacji kolekcji i dyplomów, zajmując się konstrukcją i tworząc ostateczną formę.

 / Fot. materiały prasowe Wykład Michała Larka (IFP UAM) umożliwi spojrzenie na dziewiętnastowiecznego pisarza przez pryzmat współczesnej kultury – objawi niezwykle emocjonujący scenariusz oparty na powieści „Sprawa kryminalna” Kraszewskiego. Oto pewnej nocy zupełnie niespodziewanie znika Daniel Tremmer, kontrowersyjny dziedzic z Orygowiec. Wszyscy są przekonani, że doszło do zabójstwa. Tymczasem miejscowy detektyw, niejaki Małejko, podejrzewa tu jakiś podstęp. I ma rację!

Józef Ignacy Kraszewski po raz kolejny okaże się prawdziwym mistrzem fabuł, które mogłyby zainspirować niejeden przebojowy serial telewizyjny. „Sprawa kryminalna” – jak będzie dowodził prelegent - jest na to koronnym dowodem. Powieść zaczęła się ukazywać w 1872 roku w „Dzienniku Poznańskim”, a zatem poprzedziła słynną serię o Sherlocku Holmesie. Ten pierwszy polski kryminał to pomysłowe połączenie opowieści kryminalnej z komedią romantyczną. Mamy tu wszystko, co trzeba: zabójczą zagadkę, romans, zdeterminowanych kochanków, sprytną intrygę, twist, happy end, no i detektywa Małejkę, który próbuje metodycznie „wyświdrować” prawdę. Piękna, nastrojowa, wciągająca historia!

 / Fot. materiały prasowe Muzyczny koncert Katarzyny Sobek, Joanny Błażej-Łukasik, Pawła Łukasika będzie okazją do przypomnienia zasług J. I. Kraszewskiego na polu krzewienia kultury muzycznej.

Józef Ignacy Kraszewski w latach gimnazjalnych w Świsłoczy uczył się gry na fortepianie, a podczas studiów na Uniwersytecie Wileńskim uczęszczał na fakultet muzyczny. Podczas dwudziestokilkuletniego pobytu na Wołyniu pisarz utrzymywał kontakty z miejscowymi muzykami i kompozytorami, niejednokrotnie stając się ich promotorem. To właśnie Kraszewskiemu Stanisław Moniuszko przesłał swój pierwszy „Śpiewnik domowy”, który pisarz w artykule w „Tygodniku Petersburskim” uznał za znakomite dzieło. Sam Kraszewski uwielbiał grać Chopina, sprowadzał dzieła Schumanna, Schuberta, Liszta, Berlioza. Podejmował też próby kompozytorskie np. Pastusze piosenki, Fantazyjkę z ulubionej śpiewki oraz wspólne kompozycje z bratem Kajetanem. Domy pisarza w Żytomierzu, Dreźnie były otwarte dla goszczących tam muzyków m.in. A. Kątskiego, J. Wieniawskiego czy J. Kleczyńskiego. Do „Bluszczu”, „Kłosów”, „Tygodnika Ilustrowanego” przesyłał artykuły, recenzje muzyczne, sprawozdania z życia muzycznego. Dla badaczy interesująca jest korespondencja autora „Starej baśni” z wieloma wybitnymi postaciami muzycznymi tamtej epoki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

" Sprawa kryminalna" Kraszewskiego? Nie znam, muszę natychmiast nadrobić!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaiste, ciekawy program!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna interesująca propozycja Nocy Muzeów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.